Architektura Mezopotamii. Ptaszyński: zigguraty mogły być pierwowzorem dla historii wieży Babel
- Gdy któraś z kultur zwyciężała i stawała się wpływową, nabierała elementy kulturalne narodów podbitych - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Ptaszyński, specjalista rysunku architektonicznego, organizator plenerów rysunkowych, nauczyciel.
2021-02-21, 10:30
Gość PR24 mówił między innymi o tym czy starożytne cywilizacje wpływają na myślenie młodych, współczesnych ludzi oraz w jaki sposób dana cywilizacja może oddziaływać na współczesnego architekta.
- Szukając wpływu na dzisiejsze czasy i myśląc o Mezopotamii, musimy zdać sobie sprawę z tego, że jednak niewiele wiemy o starożytnych cywilizacjach. Owszem, możemy sobie pewne rzeczy wyobrażać, ale co działo się w tamtych czasach, pozostaje tajemnicą - powiedział architekt.
Powiązany Artykuł
Dyrektor NCK: trzeba zadbać o działania hybrydowe oraz o przestrzeń on-line
Zigguraty
Dodał, że np. w Warszawie mamy bardzo dużo budynków do wysokości 40 metrów i jeden Pałac Kultury i Nauki, który nad nimi góruje, tak w Mezopotamii było dużo budynków niskich i ziggurat.
- Był wykonany z materiałów pewnych, z cegły palonej, dotrwał więc do naszych czasów. Najprawdopodobniej mamy do czynienie ze świątyniami lub obserwatoriami astronomicznymi. Być może były one pierwowzorem dla historii wieży Babel - powiedział Przemysław Ptaszyński.
REKLAMA
Posłuchaj
Audycja: "Kulturalnie na temat"
Prowadzący: Katarzyna Cygler
Gość: Przemysław Ptaszyński (specjalista rysunku architektonicznego, organizator plenerów rysunkowych, nauczyciel)
Data emisji: 20.02.2021
REKLAMA
Godzina: 23:35
Polecane
REKLAMA