Wystawa "Janusz Tarabuła. Fotografia jako medium". Kurator: czas jako metafizyka
- Jego obraz robiony jest często z odpadów i poddany działaniu czasu - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Michalski, kurator wystawy "Janusz Tarabuła. Fotografia jako medium".
2021-03-21, 00:00
Gość PR24 powiedział, że Janusz Tarabuła, krakowski malarz, który należąc do różnych grup artystycznych, był dzieckiem wojny. - Przeżycie wojny odcisnęło się w umysłach tych ludzi, tych artystów, tamtego pokolenia, zaczęli więc uprawiać malarstwo materii, którą uznawali za estetykę zniszczenia - powiedział.
Powiązany Artykuł
Aleksandra Mazurkiewicz o swojej wystawie: to próba definicji tego, czym jest język formy dla rzeźbiarza
Wyjaśnił, że jako pierwsi malarstwo materii zaczęli uprawiać Hiszpanie, a było to malarstwo z użyciem nowych środków. - Używano obok farb olejnych, także klejów czy tkanin w związku z czym inaczej odbierało się estetycznie walory malarstwa materii - wyjaśnił Jan Michalski.
Posłuchaj
Janusz Tarabuła uprawia malarstwo sztalugowe i monumentalne, rysunek i grafikę. Urodzony w 1931 w Krakowie. Studia ukończył w 1956 roku na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni Czesława Rzepińskiego). Współzałożyciel Grupy Nowohuckiej (1956-61), która odwołuje się do obrazu-przedmiotu, budowanego z "niemalarskich" materii, a staje przeciwko panującemu w akademii postimpresjonizmowi.
REKLAMA
Od 1961 członek Grupy Krakowskiej. Janusz Tarabuła wykonuje w latach 60-tych obrazy strukturalne o szlachetnych powierzchniach, tworzące z ówczesnej "polskiej biedy" wyrafinowaną estetykę. Ich hieratyczne układy oraz tytuły: "Chusta", "Szata", "Światło", "Wieża"... - świadczą o ukrytych treściach symbolicznych, wiązanych przez krytykę z podłożem filozoficzno-religijnym.
W latach 70-tych intelektualno-kontemplacyjny charakter malarstwa Tarabuły wzbogacony zostaje o kolor, traktowany jednak bardzo oszczędnie, oraz o motywy geometrii i astronomii. Lata 80-te to dalsze poszerzenie palety i powrót figuracji, niezwykle zresztą umownej. Twórca polichromii kościelnych, m.in. w kościele w Niemysłowicach na Opolszczyźnie (1963).
Posłuchaj
***
Audycja: "Kulturalnie na temat"
Prowadzący: Katarzyna Cygler
REKLAMA
Gość: Jan Michalski (kurator wystawy "Janusz Tarabuła. Fotografia jako medium")
Data emisji: 20.03.2021
Godzina: 23:36
Polecane
REKLAMA