"Uniwersalna forma profilaktyki". Anna Siek w PR24 o muzykoterapii
Gościem Polskiego Radia 24 była Anna Siek, specjalistka od przygotowywania dzieci do pracy na planie, a także muzykoterapii w jednym, która mówiła m.in. o znaczeniu tej metody w pracy z dziećmi i osobami chorymi.
2021-05-23, 10:20
Skąd pomysł, by zająć się taką formą terapii?
- Moja droga do muzykoterapii była dość prosta. Przez 15 lat grałam na gitarze klasycznej i kończyłam Akademię Muzyczną z tego zakresu. Kolejnym moim konikiem była edukacja muzyczna dzieci i po tych studiach na akademii trafiłam na studia podyplomowe na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i to były studia z arteterapii. Jest to zespół nauk, gdzie przy pomocy różnych sztuk możemy wpływać na zdrowie pacjenta. Wchodzi w to bardzo dużo sztuk, np.: muzyka, taniec, plastyka, zdjęcia (czyli fototerapia), drama- praca przy pomocy technik teatralnych - przypomniała Anna Siek.
Powiązany Artykuł
Wiolonczela w orkiestrze klasycznej
- Muzykoterapia z tych wszystkich dziedzin wydała mi się najbardziej bliska, w związku z zamiłowaniem do muzyki. Gdzieś zaczęłam drążyć ten temat i trafiłam na wspaniałe warsztaty do dra. Macieja Kieryła - muzykoterapeuty, który opracował swoją metodę pracy. Z wykształcenia jest on lekarzem, a nie muzykiem, więc często mówi, że jest to taka podstawowa forma, że nie trzeba być muzykiem, by muzykoterapię prowadzić, a właściwie posługuje się on nazwą "mobilnej rekreacji muzycznej". Jest to taka jakby odnoga i ona składa się z wielu etapów. Jest coś takiego jak schemat tej pracy. On wydał mi się bardzo uniwersalny - dodała.
Na czym polega mobilna rekreacja muzyczna?
REKLAMA
- Mobilna rekreacja muzyczna ma założenie takie, że nie tylko musi być skierowana do osób chorych, ale również może stanowić formę profilaktyki muzycznej. Chodzi w tym o to, by dzięki tej metodzie pracy móc zapobiegać chorobom, chodzi o unikanie napięć, o wyrzucanie pewnego rodzaju energii, np. frustracji. Jest to metoda, która składa się z pięciu filarów. Pierwszym z nich jest coś takiego jak odreagowanie - wskazała gość audycji.
Posłuchaj
- Przy pomocy tej metody pracowałam zarówno z dziećmi niepełnosprawnymi jak i tymi, które są zdrowe oraz z osobami dorosłymi, starszymi. Jest to uniwersalna rzecz, przy czym trzeba zmienić formę narracji, ponieważ przy pracy z dziećmi często korzystam z odnośników zabawowych - podkreśliła Siek.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Kulturalnie na temat"
Prowadzący: Katarzyna Cygler
Gość: Anna Siek (specjalistka od dziecięcej muzykoterapii)
REKLAMA
Data emisji: 22.05.2021
Godzina: 23:36
kmp
Polecane
REKLAMA