more_horiz

"Siedem wieków śmierci" w literaturze. "Połączenie lekcji anatomii i zachwytu nad organizmem"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 00:01
- Książka jest podzielona w ten sposób, że przedstawia przypadki mniej lub bardziej tajemniczych śmierci, od okresu niemowlęcego, aż po późną starość - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Rychel, redaktorka książki "Siedem wieków śmierci" Richarda Shepherda. - To połączenie fascynującej lekcji anatomii i zachwytu nad ludzkim organizmem. Ta lekcja anatomii uzmysławia nam, jak dany narząd funkcjonuje - dodała. 
To połączenie fascynującej lekcji anatomii i zachwytu nad ludzkim organizmem. Ta lekcja anatomii uzmysławia nam, jak dany narząd funkcjonuje - mówiła gośćPolskiego Radia 24 o książce Siedem wieków śmierci
"To połączenie fascynującej lekcji anatomii i zachwytu nad ludzkim organizmem. Ta lekcja anatomii uzmysławia nam, jak dany narząd funkcjonuje" - mówiła gość Polskiego Radia 24 o książce "Siedem wieków śmierci"Foto: Alex Tihonovs/ Shutterstock

W "Kulturalnie na temat" o słynnej książce "Siedem wieków śmierci" Richarda Shepherda. Autor, angielski patolog, opisał w niej najbardziej tajemnicze ze zgonów, które badał. - To, że tematyka książki była trudna, to nie było coś, co nas skłoniło do jej wydania - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Rychel, redaktorka książki "Siedem wieków śmierci". 

Gość "Kulturalnie na temat" przyznała, że bardziej na decyzję o wydaniu książki wpłynęła postać autora: ogromnie docenianego na świecie lekarza, człowieka o ogromnym doświadczeniu i o "niezwykle ciepłym i dającym wiele otuchy podejściu do swojej pracy". - To język i podejście autora przepełnione współczuciem sprawiły, iż postanowiliśmy, że warto mówić o rzeczach ważnych - oznajmiła.

"Połączenie fascynującej lekcji anatomii i zachwytu nad organizmem"

- Wszystkie jego książki to głęboko humanistyczne opowieści nie tylko o śmierci, ale również o życiu - wskazała. - To są sprawy, które dotyczą nas wszystkich, sprawy życia i śmierci, ale trzeba o tym mówić w taki sposób, by wykazać się ogromnym szacunkiem w stosunku do ciał, które są badane po śmierci, a jednocześnie traktować to jako okazje do opowiedzenia o tym, co się stało i co doprowadziło do takiej sytuacji. Nie zawsze bowiem śmierć nastąpiła gwałtownie, w wyniku zbrodni, tylko bardzo często to nasze nawyki doprowadziły do tego, że nasze ciała przestały funkcjonować jak trzeba - podkreśliła Katarzyna Rychel. 

Jak mówiła, opowieści zawarte w "Siedem wieków śmierci" to "połączenie fascynującej lekcji anatomii i zachwytu nad ludzkim organizmem". - Ta lekcja anatomii uzmysławia nam, jak dany narząd funkcjonuje - dodała. 

"Ten, kto bada ciało, jest w stanie dużo wywnioskować na temat życia"

Rozmówczyni Katarzyny Cygler, pytana, który z opisanych przez Shepherda przypadków był najbardziej pobudzającym do refleksji, przyznała, że wszystkie. - Książka jest podzielona w ten sposób, że przedstawia przypadki mniej lub bardziej tajemniczych śmierci, od okresu niemowlęcego, aż po późną starość. Właściwie w każdym momencie życia możemy mieć do czynienia ze śmiercią - my jesteśmy na jednym etapie, ale przecież mamy rodziców, mamy dzieci. Trudno mi wskazać jeden najbardziej poruszający - przyznała. 

- Bardzo ciekawe są opowieści, w których na pierwszy plan wychodzi zagadka kryminalna. Czujemy się wciągnięci w historię, licząc, że zaraz poznamy rozwiązanie, co nie zawsze jest możliwe, ale bardzo często - tak i często zdarza się, że tę zagadkę rozwiązuje lekarz medycyny sądowej, nie policjant. - Ten, kto bada ciało, jest w stanie dużo wywnioskować na temat życia czy nawet historii całych rodzin, bo tło jest dużo większe, niż można by się spodziewać - stwierdziła Katarzyna Rychel. 

W rozmowie więcej o książce "Siedem wieków śmierci". Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

Posłuchaj
21:51 Cygler-KulturaPR24_mp3 2022_01_15-23-36-05.mp3 "To połączenie fascynującej lekcji anatomii i zachwytu nad ludzkim organizmem. Ta lekcja anatomii uzmysławia nam, jak dany narząd funkcjonuje" - mówiła gość Polskiego Radia 24 o książce "Siedem wieków śmierci" ("Kulturalnie na temat"/ PR24)

Czytaj także: 

***

Audycja: "Kulturalnie na temat"

ProwadzącyKatarzyna Cygler

Gość: Katarzyna Rychel (redaktorka książki "Siedem wieków śmierci")

Data emisji: 15.01.2022

Godzina emisji 23.35


mbl

Zobacz także

Zobacz także