more_horiz

"Idea harmonijnego połączenia kultury fizycznej i sztuki". Wiceprezes PFN o Dniu Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 08:28
- Dzień Polski to cykliczne wydarzenie ukazujące więzi sportu ze sztuką poprzez nawiązywanie do antycznych igrzysk olimpijskich, muzyka i sport. To idea harmonijnego połączenia kultury fizycznej i sztuki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Michał Goras.
Michał Goras zaznaczył, że celem porozumienia podpisanego wspólnie z Polskim Komitetem Olimpijskim jest współpraca stron w obszarze promocji Polski na świecie
Michał Goras zaznaczył, że "celem porozumienia podpisanego wspólnie z Polskim Komitetem Olimpijskim "jest współpraca stron w obszarze promocji Polski na świecie"Foto: Polska Fundacja Narodowa/TT

18 stycznia w trakcie Dnia Polskiego organizowanego przed rozpoczęciem XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 w Centrum Olimpijskim w Warszawie podpisano porozumienie dot. współpracy pomiędzy Polską Fundacją NarodowąPolskim Komitetem Olimpijskim w zakresie promocji Polski. Kooperacja pomiędzy PFN a PKOl pozwoli na organizowanie szeregu wspólnych wydarzeń. 

Gościem honorowym spotkania był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Uczestnicy wydarzenia wysłuchali koncertu utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu Krzysztofa Książka.

"Idea harmonijnego połączenia kultury fizycznej i sztuki"

Jak przypomniał na antenie Polskiego Radia 24 Michał Goras "Dzień Polski to cykliczne wydarzenie ukazujące więzi sportu ze sztuką poprzez nawiązywanie do antycznych igrzysk olimpijskich, muzyka i sport". - To idea idea harmonijnego połączenia kultury fizycznej i sztuki - podkreślił wiceprezes PFN.

- W obecności prezydenta Andrzeja Dudy mogliśmy uhonorować i obchodzić Dzień Polski na 16 dni przed rozpoczęciem igrzysk w Pekinie. Wydarzenie jest połączeniem i sztuki, i sportu. To doskonała okazja do promocji polskiej kultury na najwyższym poziomie - zaznaczył gość audycji "Kulturalnie na temat".

Podkreślił, że "dotychczasowe koncerty towarzyszące wydarzeniu zyskały już swoją renomę w międzynarodowym ruchu olimpijskim". - To również promocja Polski poza granicami, ale też pokazywanie tego, co łączy poszczególne narody, poszczególnych sportowców, dlatego cieszymy się, że więzi sportu ze sztuką były, są i będą - powiedział Michał Goras.

"Najcenniejszy walor promujący Polskę na świecie"

Gość PR24 wskazał, że "to jest bardzo ważna rzecz dla Polskiej Fundacji Narodowej". - Dorobek kulturotwórczy Polski jest najcenniejszym walorem promującym Polskę na świecie, promującym dobrosąsiedzkie relacje, umacniającym nasz kraj na arenie międzynarodowej - mówił.

Wiceprezes PFN wyjaśnił, że celem porozumienia podpisanego wspólnie z Polskim Komitetem Olimpijskim "jest współpraca stron w obszarze promocji Polski na świecie poprzez realizację wspólnych wydarzeń organizowanych przez Polski Komitet Olimpijski". Jak dodał Michał Goras "umowa obejmuje lata 2020-2024". 

Posłuchaj
21:23 katarzyna cyglerr.mp3 Michał Goras o Dniu Polski ("Kulturalnie na temat"/ PR24) 

***

***

Audycja: "Kulturalnie na temat"

Prowadzący: Katarzyna Cygler

Gość: Michał Goras (wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej)

Data emisji: 22.01.2022

Godzina emisji: 23.36

nt

Zobacz także

Zobacz także