Jak język kształtuje pokolenia? "Uczymy się go, jak układania klocków"
Język jest nieodzownym elementem kultury i kształtuje społeczeństwa, ich sposób myślenia, rozumowania. O tym, jak uczymy się języka, jak uczymy się języków obcych i jakie to wszystko ma znaczenie mówiła w Polskim Radiu 24 Aneta Korycińska, polonistka i pedagog.
2023-01-08, 09:45
Aneta Korycińska mówiła w audycji "Kulturalnie na temat" w Polskim Radiu 24 o nauce języka i o tym, jak kształtuje ona nas samych.
Polonistka wyjaśniła, że w życiu człowieka jest okres wrażliwości jego mózgu - najsilniejszy trwa do ok. 3-4 roku życia i jest to czas, w którym - właściwie "przez przypadek" i "nie wiadomo kiedy" - uczymy się własnego języka. Później zmienia się nasza wrażliwość na język, jednak nadal jest na tyle wysoka, że - do ok. 10 roku życia - najlepiej wprowadzić drugi język.
Naukę języka Aneta Korycińska porównała do budowania z klocków. Małe dziecko uczy się budując z klocków duplo - dużych i łatwych do układania. Kiedy osoba młoda, dorosła, starsza bierze się za naukę języka, buduje z drobnych klocków lego i to od razu najtrudniejszy zestaw - naukę języka zaczyna od gramatyki. Dziecko uczy się mówić pomijając naukę zasad, stosuje je w sposób naturalny. Dlatego właśnie drugiego języka najlepiej uczyć się w tym drugim okresie wrażliwości, wtedy uczymy się go najnaturalniej.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Kulturalnie na temat"
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Aneta Korycińska (polonistka, pedagog)
Data emisji: 07.01.2023
Godzina emisji: 23.35
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA