more_horiz

Motyw przemijania i śmierci w sztuce. Grzegorz Wojturski o dziełach Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 11:18
- Mamy zarówno zabytki z czasów średniowiecznych, jak i eksponaty, które zawierają różne ukryte treści, symbole związane z przemijaniem i śmiercią w sztuce - powiedział w audycji "Kulturalnie na temat" na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Wojturski, kierownik działu edukacji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Muzeum Narodowe we WrocławiuFoto: HQ Vectors Premium Studio/Shutterstock

Motyw śmierci pojawia się w naszej kulturze współczesnej przynajmniej raz w roku. Kiedyś śmierć i wszystko wokół związane z przemijaniem było na porządku dziennym. Te motywy objawiały się także w sztuce.

shutterstock_znicz 1200.jpg
Wirtualny znicz dla legionisty. Inicjatorem akcji jest Muzeum Józefa Piłsudskiego

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu znajduje się wiele interesujących dzieł sztuki. Wśród nich są zabytki z motywem przemijania i śmierci. Jak przyznał Grzegorz Wojturski, spora część z nich wiąże się w różnorodny sposób z tymi motywami, niekoniecznie kojarząc się tylko ze smutnym aspektem. 

- Mamy zarówno zabytki z czasów średniowiecznych, jak i eksponaty, które zawierają różne ukryte treści, symbole związane z przemijaniem i śmiercią w sztuce - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.

Posłuchaj
22:54 PR24_mp3 2021_10_30-23-36-11.mp3 Grzegorz Wojturski o dziełach Muzeum Narodowego we Wrocławiu ("Kulturalnie na temat"/ PR24)

Kierownik działu edukacji Muzeum Narodowego we Wrocławiu wspomniał o jednym z obrazów, który znalazł się w placówce, w kolekcji sztuki polskiej po wojnie.

- To jedyny, który posiadamy, portret trumienny polskiej szlachcianki. Pochodzi on z początku XVIII wieku - oznajmił.

Czytaj także:

Poza tym w muzeum znajduje się bogata paleta obrazów z dziedziny vanitas i martwych natur. Ta kolekcja sztuki europejskiej pochodzi z czasów od XV wieku do początku XX wieku. 

- Zawarte są w nich przykłady z tych dwóch dziedzin tematycznych, czyli właśnie martwej natury oraz krajobrazu, które przesiąknięte są myślą o przemijaniu, śmierci, zagrożeniu, nietrwałości, kruchości życia ludzkiego - wyjaśnił Grzegorz Wojturski.

Zaznaczył, że w placówce znajdują się również dzieła z motywem śmierci i przemijania w sztuce polskiej z XIX wieku.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Kulturalnie na temat"

ProwadzącyKatarzyna Cygler

GośćGrzegorz Wojturski (kierownik działu edukacji Muzeum Narodowego we Wrocławiu)

Data emisji: 30.10.2021

Godzina emisji: 23.36

bf

Zobacz także

Zobacz także