Wiceminister kultury: kobiety były niezwykle aktywne społecznie i politycznie

2018-11-29, 22:35

Wiceminister kultury: kobiety były niezwykle aktywne społecznie i politycznie
Magdalena Gawin . Foto: facebook.com/MagdalenaGawinMKiDN

- Celem wystawy "Podwójnie wolne" jest przypomnienie wybitnych kobiet, które walczyły o prawa polityczne, były patriotkami i wywalczyły polską niepodległość mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Posłuchaj

29.11.18 Magdalena Gawin: kobiety wywalczyły niepodległość Polski
+
Dodaj do playlisty

Magdalena Gawin podkreśliła, że podobniej jak dzisiaj, dawniej kobiety miały różne poglądy.  - Niektóre były socjalistkami, inne były bardziej tradycyjne. Niezależnie od tych wszystkich różnic panie spotkały się podczas I wojny światowej w różnych działaniach na rzeczy odzyskania niepodległości przez Polskę - wskazała gość Polskiego Radia 24.

Wiceminister kultury zaznaczyła, że w mniejszych miejscowościach i na wsiach aktywnie działają Koła Gospodyń Wiejskich. - To bardzo silne stowarzyszenia kobiece. One wywodzą się z kółek włościańskich, które zakładało Zjednoczone Koło Ziemianek na przełomie XIX i XX wieku. Instytucje, które zakładały Polki były trwałe w naszej historii i inspirowały do dalszych działań - zwróciła uwagę Magdalena Gawin.

Wystawa "Podwójnie wolne" pokazuje historie różnych środowisk kobiecych - chrześcijańskich demokratek, feministek i rewolucjonistek, których wieloletnia działalność na rzecz nie tylko równych praw, ale także odzyskania przez Polskę niepodległości doprowadziła do przyznania Polkom praw wyborczych w roku 1918.

Niezwykłe losy działaczek, polskich patriotek i sufrażystek, mogłyby stać się gotowym scenariuszem dla niejednego filmu. Instytut Pileckiego - współorganizator wystawy - chce przypomnieć, że ich dorobek i życiorysy stanowią integralną część historii Polski.

Więcej w całej audycji.

Audycję "Pora na kulturę" prowadziła Magdalena Piejko.

Polskie Radio 24/mkidn.gov.pl/ras

-----------------------

Data emisji: 29.11.2018

Godzina emisji: 22.06

Polecane

Wróć do strony głównej