Pora na kulturę. Premiera książki „Volunteer” Jacka Fairweathera
Gościem audycji Pora na kulturę w Polskim Radiu 24 był dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. Rozmowa dotyczyła brytyjskiej i amerykańskiej premiery biografii Witolda Pileckiego „Volunteer” autorstwa Jacka Fairweathera.
2019-07-05, 10:00
Posłuchaj
Za nami światowa premiera biografii rotmistrza Witolda Pileckiego pt. „Ochotnik” brytyjskiego pisarza Jacka Fairweathera. Książka "The Volunteer: The True Story Of The Resistance Hero Who Infiltrated Auschwitz" opowiada o losach rtm. Pileckiego i jego pobycie w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz.
Jej autor to brytyjski pisarz i dziennikarz; był m.in. szefem biura brytyjskiego dziennika "Daily Telegraph" w Bagdadzie i fotoreporterem amerykańskiego "Washington Post" w Afganistanie. Napisał również dwie inne książki, "The Good War" i "The War of Choice" o wojnach w Afganistanie i w Iraku. Jest laureatem prestiżowych nagród dziennikarskich.
W wywiadzie dla anglojęzycznego kanału telewizji TVP POLAND IN Fairweather wyjaśnił, że o napisaniu tej książki pomyślał, gdy przeczytał najdłuższy raport Pileckiego z Auschwitz, w którym pisał on o warunkach panujących w obozie. "Przeczytałem to i zrozumiałem, że tę historię trzeba opowiedzieć" - mówił autor.
"To nieopowiedziana historia jednego z największych bohaterów II wojny światowej" - czytamy na stronie wydawnictwa Penguin Random’s, które premierę biografii zaplanowało na czwartek. Z kolei Harper Collins, który książkę wydaje we wtorek, o dziele Fairweathera pisze: "znakomicie napisana" opowieść o "przetrwaniu, zemście i zdradzie w najmroczniejszym okresie historii".
REKLAMA
O znaczeniu wydawnictwa i niezwykłym świadectwie Witolda Pileckiego mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. - Książka „Volunteer” to historia "spotkania" autora książki z Witoldem Pileckim. Pisarz próbuje poruszyć serca czytelników i zaprasza na wspólną podróż śladami Witolda Pileckiego - powiedział Wojciech Kozłowski.
Gość audycji Pora na kulturę mówił o tym, jak postać Witolda Pileckiego jest oceniana spoza Polski. - Podstawowa różnica to zupełnie inna perspektywa spojrzenia. To nie jest książka biograficzna. Centralnym tematem jest wybór, którego dokonał Witold Pilecki. Autor podkreśla decyzję, że Witold Pilecki dał się złapać na warszawskim Żoliborzu we wrześniu 1940 po to, żeby trafić do Auschwitz. On nie jest ofiarą. Jest żołnierzem, który realizuje bardzo konkretną misję - powiedział dr Wojciech Kozłowski. - Pilecki to postać z krwi i kości, człowiek, który zmaga się z poczuciem swojej klęski - dodał.
Więcej w audycji.
Gospodarzem audycji była Magdalena Piejko.
REKLAMA
Data emisji: 04.07.2019
Godzina emisji: 22.06
PR24/IAR, PAP/tb
REKLAMA