"Wyzwolenie" w Teatrze Polskim w Warszawie. Jakie jest przesłanie spektaklu?
- "Wyzwolenie" rozmawia z rzeczywistością nas otaczającą - zauważyła Anna Augustynowicz, reżyserka. - Widownia jest materią, z której snujemy naszą sztukę - powiedział Grzegorz Falkowski, odtwórca roli Konrada. Goście PR24 rozmawiali o spektaklu "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego.
2019-02-03, 16:06
Posłuchaj
Reżyserka spektaklu podkreśliła, że przedstawienie zależy od tego, w jaki sposób rozmawia z nim publiczność. - "Wyzwolenie" dotyka sensu istnienia teatru. Odkłamania się z tego wszystkiego, co martwe. To jest taki tekst, któremu rzeczywistość daje rozwiązania. Nie dzieje się to w obrazie postawionym na scenie, tylko w pewnych sensach bezpośrednich relacji pomiędzy ludźmi. To dramat ogromnej samotności czytany z perspektywy egzystencjalnej - mówiła Anna Augustynowicz.
Grzegorz Falkowski zwrócił uwagę, że tylko przez sztukę jesteśmy w stanie dotknąć istoty życia. - Jesteśmy kościołem teatru razem z widownią. W tej świątyni sztuki staramy się zadać podstawowe pytania: czy w ogóle myślimy, czy żyjemy, jaki mamy do tego stosunek. Wyrażamy niezgodę, by te pytania zostały zawłaszczone przez łatwe odpowiedzi - wyjaśnił odtwórca roli Konrada.
Więcej w całej audycji.
Rozmawiał Tomasz Domagała.
REKLAMA
PR24/ras
___________________
Data emisji: 2.02.18
Godzina emisji: 22:06
REKLAMA
Polecane
REKLAMA