Rok Moniuszkowski: HALKA w reż. Agnieszki Glińskiej w Teatrze Wielkim w Warszawie
- Dążyłyśmy do tego, by opowiedzieć o każdej z nas. Halka nie jest chłopką-górlaką, którą uwiódł panicz i ona z tego powodu oszalała. Tak łatwo się nie szaleje, to nie jest takie proste, nie każdy tak szaleje. Musi się doświadczyć takiego rodzaju samotności i odrzucenia, żeby podstawowa równowaga bólu, cierpienia i normalności życia została tak mocno zachwiana i naruszona - mówiła w Polskim Radiu 24 reżyserka Agnieszka Glińska.
2019-06-15, 23:00
Posłuchaj
8 czerwca, w sali Emila Młynarskiego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, odbyła się premiera Halki (wileńskiej) Stanisława Moniuszki w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Halka jest operowym debiutem reżyserki. Wileńska wersja Halki powstała jako pierwsza w 1846 roku, na początku kariery operowej Moniuszki, w momencie który uznajemy za początek Polskiej Opery Narodowej.
Rok Moniuszki w Polskim Radiu. Zobacz więcej>>>
Osią dramatu jest główna bohaterka Halka, młoda chłopka, która nawiązuje nieszczęśliwy romans z zamożnym paniczem oraz jej uwikłanie miłosne, które prowadzi ją do miasta, do środowiska wrogiego, a ostatecznie do tragicznego końca.
- Nie wiem, co to znaczy oszaleć z miłości. Wiem, że Halka chciała czegoś więcej od swojego życia, chciała wyjść ze schematu w który społeczeństwo próbuje ją wtłoczyć. Przekroczyła tę granicę. W związku z tym tamten jej świat całkowicie ją odrzucił, a nowy, do którego aspiruje nigdy jej nie przyjmie. Pozostaje w takiej przestrzeni samotności, kiedy czegoś się pragnie, i strasznie dostaje się po głowie. Nie wiem czy ona oszalała z miłości, czy nie dźwignęła samotności - tłumaczyła Agnieszka Glińska.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem audycji był Tomasz Domagała.
Data emisji: 15.06
Godzina emisji: 22.06
REKLAMA
PR24
Polecane
REKLAMA