"Hamlet" w Teatrze Polskim w Poznaniu

- Potraktujmy "Hamleta" jako pewien wzorzec kulturowy, jako pewną narrację, którą od dziesiątków lat powtarzaliśmy i będziemy powtarzać w teatrze nieustannie - mówi Maja Kleczewska, reżyserka spektaklu zaprezentowanego na 23. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku.

2019-08-04, 08:24

"Hamlet" w Teatrze Polskim w Poznaniu
"Hamlet" reż. Maja Kleczewska, Festiwal Szekspirowski. Foto: facebook.com/Teatr Polski w Poznaniu

Posłuchaj

03.08.19 DOMAGAŁAsięTEATRU: "Hamlet" w Teatrze Polskim w Poznaniu
+
Dodaj do playlisty

"Hamlet" przeszedł do klasyki teatru. Tragedia jest tak znana, że każdy reżyser, który mierzy się z tekstem Szekspira, bierze na siebie bardzo trudne zadanie polegające na tym, by ukazać go w sposób odmienny od dotychczasowych prezentacji.

Powiązany Artykuł

król lear 1200.jpg
"Król Lear" w Muzeum Powstania Warszawskiego

Z okazji trwającego w Gdańsku od 26 lipca do 4 sierpnia 23. Festiwalu Szekspirowskiego w audycji "DOMAGAŁAsięTEATRU" gościła Maja Kleczewska. Reżyserka odpowiada za wyjątkową inscenizację "Hamleta", która - jako jeden z trzech polskich spektakli - został zaprezentowany na festiwalu.

Zupełne nowe podejście do "Hamleta"

Maja Kleczewska podjęła trudną próbę pokazania tragicznej historii duńskiego księcia w zupełnie nowy sposób. Wydarzenia dramatu odbywają się ze sobą równocześnie, widz zaś nie jest tylko biernym uczestnikiem spektaklu. Sam decyduje, którą scenę ogląda, oraz których dialogów słucha dzięki wyposażeniu w wielokanałowe słuchawki.

- Do przestrzeni "Hamleta" można dołączyć w dowolnym momencie, i w dowolnej chwili ją opuścić - czytamy na stronie Teatru Polskiego w Poznaniu.

REKLAMA

- Struktura "Hamleta" pozwala widowni poruszać się swobodnie po sali wraz z aktorami - postaciami sztuki - podano dalej.

Wszystko dzieje się równocześnie

Reżyserka uzasadnia swoją koncepcję zmianą czasów i mentalności człowieka. W dobie mass mediów, telewizji i Internetu człowiek funkcjonuje z jednej strony jako osoba wielozadaniowa z podzielnością uwagi. Wykonuje kilka rzeczy na raz, obserwuje kilka obrazów i słucha wielu dźwięków.

Równocześnie jednak jest to widz, który szybko nudzi się tym, co widzi lub słyszy i szybko zmienia kanały, nie skupiając się zbytnio na tym, co oglądał i czego słuchał wcześniej.

- Jest coś dziwnie zaklętego w historii Hamleta. Niesłychana tajemnica. I pomyślałam sobie, żeby go nie poprawiać, czyli żeby go uznać za tajemniczy wzorzec, że nie rozumiem dlaczego my go odtwarzamy, ale przyjmuję, że w tym rozpisaniu, w tym szaleństwie jest metoda - opowiada Maja Kleczewska.

REKLAMA

- Oczywiście to jest tekst napisany w sposób niezwykle genialny. Ta symultaniczność, którą ja wykorzystałam, nie jest wcale moim pomysłem - jest zapisana w tekście. Te zdarzenia dzieją się faktycznie prawie na raz - wyjaśnia reżyserka.

Spektakl został zaprezentowany na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Od września będzie można obejrzeć go w Teatrze Polskim w Poznaniu.

***

Prowadzący: Tomasz Domagała

Data emisji: 03.08.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 22:06

PR24/teatr-polski.pl/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej