Apokaliptyczny spektakl “Sen Kalibana”

Sen jest dla tytułowego bohatera spektaklu Kalibana drogą prowadzącą ku wolności. Twórcy spektaklu Piotr Mateusz Wach i Jacek Niepsujewicz chcieli w ten sposób opowiedzieć o współczesnym, nadmiernym ich zdaniem konsumpcjonizmie człowieka. W Polskim Radiu 24 mówili też o pracy nad spektaklem i inspiracjach swoich pomysłów.

2019-08-24, 23:35

Apokaliptyczny spektakl “Sen Kalibana”
"Sen Kalibana" (screen). Foto: Youtube/screen

Posłuchaj

24.08.2019 "DOMAGAŁAsięTEATRU" o spektaklu "Sen Kalibana"
+
Dodaj do playlisty

Największy wpływ na powstanie "Snu Kalibana" miała wyprawa artystów na Islandię. - Spektakl jest zebraniem dwuletniego researchu, który mamy i ukoronowaniem naszej wyprawy na Islandię. Wyjechaliśmy tam, bo czułem się "wyżarty". Przebywanie tam w naturze i oddzielenie się od Polski bardzo pomogło w odkryciu nowych tropów. Również to, co nas otacza na co dzień, mocno wpłynęło na ten spektakl - podkreślili rozmówcy.

Nowe przemyślenia

Goście audycji wskazali na zmiany na naszej planecie jako drugi główny czynnik do powstania spektaklu. - Poszukiwanie własnego "ja" w sztuce skłoniło nas do totalnej ucieczki i wówczas zaczęły się rodzić pomysły. Skupiliśmy się bardzo mocno na nowych przemyśleniach. Widząc jak bardzo zmienia się nasza planeta i jak bardzo się zmienia doprowadziła nas do myśli, że Kaliban będzie osadzony w apokaliptycznym świecie i będzie próbował zwrócić uwagę na to, co dzieje się wokół niego. To my musimy zdecydować czy chcemy żyć w takim świecie - stwierdzili.

- Poczuliśmy, że "ludzkie zoo" trwa do dzisiaj i stwierdziliśmy, że jeśli ten precedens jest akceptowalny, to odbiera nam się pewne wolności i my się na to zgadzamy. Chcieliśmy odpowiedzieć na pytanie gdzie jest nasza wolność. Nowy świat podglądania i obserwowania nas stał się dla nas zagrożeniem i również zagrożeniem dla naszej wolności - zaznaczyli rozmówcy.

REKLAMA

- Byliśmy bardzo zaskoczeni tym, że wideo i muzyka oddziaływały ogromnie na widzów. Większość z nich miała traumatyczne wrażenia, od których ciężko było się uwolnić - zauważyli Wach i Niepsujewicz.

Audycję prowadził Tomasz Domagała.

Polskie Radio 24/pkr

-----------------------------------------

REKLAMA

Data emisji: 24.08.2019

Godzina emisji: 22:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej