"Niepodlegli" w reż. Piotra Ratajczaka w Akademii Teatralnej w Warszawie

- "Niepodlegli" to opowieść o Dwudziestoleciu Międzywojennym, lecz odartym z lukru i celebry. Staraliśmy się przedstawić kilka dziwnych i fascynujących biografii ludzi polskiej sztuki i polityki z tamtego okresu - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Ratajczak, reżyser spektaklu "Niepodlegli". Gościem audycji była również Joanna Kowalska, autorka adaptacji. 

2019-11-16, 22:36

"Niepodlegli" w reż. Piotra Ratajczaka w Akademii Teatralnej w Warszawie
Fragment spektaklu pt. "Niepodlegli". Foto: akademia.at.edu.pl/Bartek Warzecha

Posłuchaj

16.11.2019. DOMAGAŁAsięTEATRU
+
Dodaj do playlisty

Piotr Ratajczak opowiadał o spektaklu. - Tytuł jest prowokacyjny, bo kojarzy się z mitologicznymi postaciami. Postanowiliśmy podejść do tego inaczej. "Niepodlegli" to opowieść o dwudziestoleciu międzywojennym, lecz odartym z lukru i celebry. Staraliśmy się przedstawić kilka dziwnych i fascynujących biografii ludzi polskiej sztuki i polityki z tamtego okresu - mówił. 

- Fascynujemy się tym okresem. Od dłuższego czasu ta epoka to dla mnie klucz do zrozumienia dzisiejszego świata. Mówiąc językiem Ireny Krzywickiej i Tadeusza Boya-Żeleńskiego, opowiadamy o świecie współczesnym - dodał. 

Powiązany Artykuł

teatr scena F 1200.jpg
Listopad czasem wielu premier teatralnych

- Zależało mi na tym, aby ten spektakl pokazywał aktorów. Wybieraliśmy 12 postaci po to, by oddać aktorom głos i aby każdy opowiedział swoją historię. Jedna osoba miała opowiadać, a pozostali mieli być udziałowcami tej historii - zaznaczył. 

"Wyzwoleni bohaterowie"

Joanna Kowalska podkreśliła, że o dwudziestoleciu międzywojennym panuje stereotypowe myślenie. - Lata 20. i 30. XX wieku są okresem zmitologizowanym. Kojarzą nam się z piosenkami czy Eugeniuszem Bodo. Ten okres od strony historycznej przedstawia jednak obraz zupełnie innej Polski.

REKLAMA

- Nasze postacie są niepodległe nie tylko w II RP, ale także wobec zasad moralnych, polityki, społeczeństwa czy sztuki. Wszyscy są bardzo wyzwoleni. Jest przykład aktorki, która została podróżniczką, która ma dziś swoją przełęcz w Himalajach. Czytając choćby felietony Boya-Żeleńskiego można było odnieść wrażenie, że wszystko było pisane współcześnie, że odnosi się do czasów teraźniejszych - wyjaśniła rozmówczyni.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskie Radio 24 / pkr

* * *

Audycja: "DOMAGAŁAsięTEATRU"

Prowadzący: Tomasz Domagała

REKLAMA

Goście: 

Data emisji: 16.11.2019

Godzina emisji: 22:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej