X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bogusław Sonik: przekonanie, że komuna to niewola, wyniosłem z domu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 20:30
- Walka z komuną nauczyła mnie, że trzeba wierzyć i być wiernym temu, co słuszne. To stało się stopniowo, nie z dnia na dzień - mówił w Polskim Radiu 24 Bogusław Sonik, działacz opozycji demokratycznej w PRL, dziś poseł Koalicji Obywatelskiej.
Audio
  • Bogusław Sonik: Walka z komuną nauczyła mnie, że trzeba być wiernym temu, co jest słusznie. (Nieznani Znani 24/PR24)
Bogusław Sonik
Bogusław SonikFoto: PAP/Wiktor Dąbkowski

Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że jego pokolenie "wynosiło z domu przekonanie o tym, że komuna to niewola". - Odkąd pamiętam, słuchało się Wolnej Europy. Miałem wujka, który był współpracownikiem Witosa i Mikołajczyka i siedział po wojnie w więzieniach stalinowskich. Żyłem w przekonaniu, że jesteśmy poddani pewnej opresji. Pierwsze starcie pamiętam z liceum, kiedy w pierwszej klasie stoczyłem ostry spór z nauczycielem historii o to, czy św. Stanisław był zdrajcą, czy nie. Wtedy obowiązywała formuła, że był i dlatego zginął z rąk Bolesława Śmiałego - wspominał Bogusław Sonik.

PR24 Bogusław Sonik 1200.jpg
B. Sonik o rozliczeniu stanu wojennego: jedyny moment był w latach 89-90. Nie zrobiono tego

Wspomnienia marca 1968

Gość Polskiego Radia wspominał także starcia milicji ze studentami w Krakowie w marcu 1968 roku. - Mieszkałem w centrum Krakowa, na Floriańskiej, tam odbywały się starcia ze studentami, tam po raz pierwszy widziałem milicję szarżującą na młodych ludzi i blokującą dostęp do Rynku Głównego - opowiadał.

Bogusław Sonik przypomniał czas swojej współpracy z KOR. - To był koniec studiów, 1976 rok. Przyszła wiadomość, że powstał Komitet Obrony Robotników i z przyjaciółmi wyruszyliśmy zbierać pieniądze na KOR. Po kilku dniach w drzwiach stanęła Służba Bezpieczeństwa i wręczyła wezwanie na komendę wojewódzką. To było takie starcie z systemem - wspominał poseł KO.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Komitet Obrony Robotników. 43. rocznica powstania organizacji walczącej o prawa robotników w PRL

Pytany o odczucia po śmierci Stanisława Pyjasa, Bogusław Sonik opowiadał, że się nie bał. - Wiedzieliśmy, że musimy być razem, żeby się nie dać zastraszyć. To uczucie dominowało. Wiedzieliśmy, że musimy tworzyć SKS, by - jak śpiewał Okudżawa - nie zginąć pojedynczo - mówił.

SKS jako alternatywny świat komunikowania

- Studencki Komitet Solidarności powstał w 1977 roku. To była aktywizacja środowiska studenckiego do wspierania działalności opozycji, organizowania spotkań, uniwersytetu latającego i własnych wydawnictw. To był alternatywny świat komunikowania się pomiędzy nami. To nas zaprowadziło do Solidarności. Nasze środowisko aktywnie brało udział w tworzeniu tego środowiska i wspierania go. Stworzyliśmy też NZS - przypomniał Bogusław Sonik.

W audycji także o współpracy Bogusława Sonika z Janem Rokitą i początkach działalności w Platformie Obywatelskiej. Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Nieznani znani 24"

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Bogusław Sonik (poseł KO)

Data emisji: 16.12.19

Godzina emisji: 20.06


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KOR złamał monopol komunistów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 08:00
Represje wobec robotników Radomia i Ursusa zmobilizowały do działania środowiska opozycyjnej inteligencji, które miały za sobą pewne doświadczenia polityczne np. protesty przeciwko zmianom wprowadzonym do konstytucji PRL – mówił prof. Rafał Habielski w audycji Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SKS zrodził się z buntu przeciw złu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 07:02
"Studencki Komitet Solidarności jest akcją wszystkich ludzi dobrej woli ze środowiska akademickiego, którzy gotowi są zadeklarować swą pomoc dla osób dotkniętych represjami ze strony władz za odwagę manifestowania własnych, niezależnych przekonań" – czytamy w deklaracji ideowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mec. Hambura: śmierć Pyjasa to sprawa ważna dla naszej historii

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 14:30
- Prokuratorzy IPN to doświadczeni śledczy. Zarządzili ekshumację szczątków zamordowanego studenta i dotarli do nowych świadków, wykonali nowe badania - mówił mec. Stefan Hambura, pełnomocnik rodziny Stanisława Pyjasa. 
rozwiń zwiń