more_horiz

"Nieznani znani 24". Wspomnienie ks. Ryszarda Rumianka

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 17:05
Profesora nauk teologicznych, rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wspominali: stołeczny radny PiS, Cezary Jurkiewicz i księża: Walenty Królak i Bernard Czerwiński.
Audio
  • "Nie budował dystansu". Wspomnienia Ks. R. Rumianka ("Nieznani znani 24")
Ryszard Rumianek
Ryszard RumianekFoto: prezydent.pl/Wikimedia Commons

Ksiądz profesor Ryszard Rumianek zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej w drodze na uroczystości katyńskie. Jak mówili goście Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg, "był on zaangażowany w harcerstwo prawicowe, był świetnym organizatorem i znakomitym człowiekiem, nikogo nie wykluczał".

"Służył ludziom"

Prezydent Smolensk 663.jpg
Katastrofa pod Smoleńskiem – nagrania z Archiwum Polskiego Radia

Podkreślali, że ks. Ryszard Rumianek to taka postać, do której ludzie lgnęli, a w czasach kiedy komuniści kontrolowali wszystkich i wszystko, zbudował wspólnotę. Wyróżniał się wielką inteligencją i oczytaniem. Zauważyli, że uczył kontaktu z ludźmi, służył im, a jako duszpasterz potrafił zauważyć każdego. 

"Nie budował dystansu"

- Dla mnie ks. Ryszard Rumianek był kimś, komu można było ufać. Byłem klerykiem, dużo wtedy pracowałem, a ks. Ryszard nie budował dystansu. Kiedy postanowiłem wyjść z seminarium, nie miałem odwagi, by z nim o tym porozmawiać, spotkaliśmy się później, bardzo zainteresował się mną i moją rodziną, to było zaskakujące, że nie miał żadnych pretensji wobec tego, co wybrałem - mówił Cezary Jurkiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Nieznani znani 24"
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Goście: Cezary Jurkiewicz (klub radnych PiS w Warszawie), ks. prałat Walenty Królak, ks. Bernard Czerwiński.
Data emisji: 22.03.2020
Godzina emisji: 16.33

PR24/jj

Zobacz także

Zobacz także