more_horiz

"Nieznani znani 24". Wspomnienie Macieja Płażyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 21:00
- Ojciec był wzorem postawy jaką trzeba w życiu reprezentować. To, aby być solidnym, prawdomównym, przywiązanym do słowa - mówił w Polskim Radiu 24 Kacper Płażyński, syn Macieja Płażyńskiego. Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.
Audio
  • "Od czasu do czasu przekazywał coś niepozornie...". Kacper Płażyńskim o swoim ojcu (Nieznani znani 24/PR24)
Maciej Płażyński
Maciej PłażyńskiFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski
PAP Władysław Stasiak.jpg
"Nieznani znani 24". Wspomnienie Władysława Stasiaka

Zbliża się 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. W związku z tym w Polskim Radiu 24 emitujemy serię audycji poświęconych ofiarom tragedii. Kacper Płażyński opowiedział o swoim ojcu, Macieju Płażyńskim.

- Był wspaniałym ojcem. Kochałem tatę, wiedzieliśmy, że robi bardzo ważne rzeczy, byliśmy bardzo wyrozumiali na jego częstą nieobecność w domu. Kiedy wracał to było wiele radości. Byliśmy z niego dumni, z tego co robił - mówił gość Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg.

Kacper Płażyński podkreślił, że ojciec był "wzorem postawy jaką trzeba w życiu reprezentować". - To, aby być solidnym, prawdomównym, przywiązanym do słowa. Mój tata na pewno przywiązywał dużą wagę do służby publicznej, służby ojczyźnie - tłumaczył.

Niepozorne, acz wyjątkowe historie

PAP Tomasz Merta 1200.jpg
"Kochał pracować ze studentami". Żona Tomasza Merty wspomina swojego męża

- Przygotowując się do tego wywiadu, gdzieś tam z tyłu głowy zastanawiałem się jaki tata był... Naszła mnie taka refleksja... Mimo, że korzenie, wspólnota są w naszej rodzinie niezwykle ważne, to tata nigdy nie należał do osób, które dużo mówiły - mówił.

- Od czasu do czasu przekazywał coś niepozornie, a potem miało to dla mnie ogromną wartość. Jak na przykład historia o pradziadku - Maksymilianie Płażyńskim, który był żołnierzem Pierwszej Kompanii Kadrowej marszałka Piłsudskiego. Dla mnie jest to ogromna duma - podkreślił.

Kacper Płażyński mówił, że "tata bardzo doceniał miejsce z którego się wywodził". - Z drugiej strony, bardzo słusznie, wychodził z założenia, że nieważne skąd się człowiek wywodził i jaka było jego przeszłość - ważne w danej chwili było to jakim był człowiekiem i co sobą reprezentował - wspominał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Nieznani znani 24"
Prowadząca: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Kacper Płażyński
Data emisji: 30.03.2019
Godzina emisji: 20.08

PR24/pb

Zobacz także

Zobacz także