more_horiz

Dorota Skrzypek o mężu Sławomirze: bardzo uczciwy i pracowity człowiek

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 20:53
- Uczciwość mojego męża polegała na mówieniu prawdy i pilnowaniu tej prawdy w życiu codziennym - mówiła w Polskim Radiu 24 żona śp. Sławomira Skrzypka, Dorota Skrzypek.
Audio
  • D. Skrzypek o mężu Sławomirze Skrzypku ("Nieznani, znani"
Pogrzeb Sławomira Skrzypka
Pogrzeb Sławomira SkrzypkaFoto: PAP/Tomasz Gzell

Dziesięć lat temu w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych. Wśród ofiar katastrofy był były prezes NBP, Sławomir Skrzypek.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wybitni politycy, działacze, wojskowi. W Smoleńsku zginęła polska elita

- Mąż był opoką, kimś niezwykle porządnym i dobrym, z relacji jego przyjaciół i współpracowników wiem, że wywarł piętno nie tylko na mnie, ale i na nich. Był uczciwy, pracowity i punktualny. W pracy był spokojny i opanowany, a przy tym otwarty na nowe pomysły współpracowników - mówiła Dorota Skrzypek.


katastrofa smoleńska smoleńsk tupolew FREE 663_364.JPG
Dariusz Fedorowicz o swoim bracie: Aleksander był patriotą

Małżeństwo i dom

Dodała, że z przyszłym mężem poznała się jesienią w pracy przez wspólnych znajomych, ale byli ze sobą tylko kilkanaście lat, bo Sławomir Skrzypek zginął pod Smoleńskiem kiedy miał niecałe 37 lat. - Sławek pochodził z tradycyjnej śląskiej rodziny, wspólnie daliśmy naszym dzieciom poczucie bezpieczeństwa co nie było łatwe bo był bardzo zapracowanym człowiekiem - podkreśliła. 

Praca

Zaznaczyła, że był państwowcem, wierzył iż losy tworzą jednostki, a motywowało go to iż pracuje dla Polski. - Jego nominacja na szefa NBP była dla wielu zaskoczeniem, ale wciąż odzywają się do mnie bez powodu jego współpracownicy, którzy mówią jak bardzo wpłynął na ich życie np. pomagając im w pracy. Mówią też iż momentami było trudno, bo był wymagający - dodała.

Śmierć

Dorota Skrzypek mówiąc o katastrofie smoleńskiej powiedziała iż ta tragiczna wiadomość zastała ją i jej małych synów w domu kiedy oglądali telewizję czekając na transmisję z uroczystości w Katyniu. - Staram się nie wracać do tych wspomnień, był to bardzo tragiczny dzień, na szczęście zostałam otoczona rodziną i przyjaciółmi - mówiła.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Nieznani znani 24"
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Dorota Skrzypek (żona śp Sławomira Skrzypka)
Data emisji: 19.04.2020
Godzina emisji: 16.36

Polskie Radio 24/jj

Zobacz także

Zobacz także