more_horiz

"Wyprowadził IPN na nowe wody". Ryszard Terlecki o Januszu Kurtyce

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 17:18
- IPN, kiedy kierował nim Janusz Kurtyka, był najbardziej prężną instytucją która zajmowała się historią najnowszą - mówił w Polskim Radiu 24 wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki. 
Audio
Ryszard Terlecki
Ryszard Terlecki Foto: PR24 / RB

Gość PR24 powiedział, że z Januszem Kurtyką, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem 10 lat temu, zaczął współpracować około 1980 roku kiedy powstawał NZS, ale jak dodał, była to wtedy znajomość raczej "z widzenia". - Dopiero potem spotykaliśmy się na wykładach Uniwersytetu Robotniczego w Krakowie, tam się wtedy poznaliśmy. Dla mnie był wtedy jeszcze mało znany - mówił Ryszard Terlecki.

"Szybko się wybił"

Jak dodał, to Janusz Kurtyka był pierwszym który wydał broszurę, biografię gen. Leopolda Okulickiego i w drugim obiegu krakowskim ona się pojawiła. - Janusz Kurtyka pracował w PAN, ale bardzo szybko się wybił, zrobił doktorat i stał się w końcu lat 90-ych najbardziej znanym specjalistą od historii średniowiecznej, w środowisku naukowym był uznawany za osobę znaczącą - mówił wicemarszałek Sejmu.


Prezydent Smolensk 663.jpg
Katastrofa pod Smoleńskiem – nagrania z Archiwum Polskiego Radia

- Zajmował się historią Żołnierzy Wyklętych, powstało nawet wydawnictwo z tym związane i wybrano go prezesem Stowarzyszenia Kombatantów WIN- u co dziwnie wyglądało bo Janusz był o pokolenie młodszy, ale z drugiej strony uznano, iż trzeba znaleźć młodszych ludzi którzy będą tradycje i historie kontynuować - podkreślił. 

"Widz w polityce"

Jak dodał, kiedy Janusz Kurtyka zaangażował się w politykę, był trochę w tym widzem i obserwatorem, ale gdy doszło do pierwszych wolnych wyborów, kiedy byli potrzebni kandydaci na listę do Sejmu, od razu się zgodził. - Był za tym by ujawnić wszystkie teczki i kiedy został pierwszym szefem IPN w Krakowie, natychmiast to miasto, ale i Wrocław i Rzeszów, stało się bastionem walki o ujawnienie prawdy o czasach przeszłych - powiedział. 


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Nieznani znani 24"
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Prof. Ryszard Terlecki (wicemarszałek Sejmu)
Data emisji: 26.04.2020
Godzina emisji: 16.35

Polskie Radio 24/jj

Zobacz także

Zobacz także