more_horiz

"Potrafiła przewidywać skutki decyzji politycznych". Wspomnienie Aleksandry Natalli-Świat

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 21:30
- Była powszechnie lubiana za otwartość, ale też za bardzo głęboką wiedzę, szczególną kompetencję w tych zadaniach, które realizowała, a były to przede wszystkim finanse publiczne - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Adamczyk. Minister infrastruktury w audycji "Nieznani Znani 24" wspominał Aleksandrę Natalli-Świat, parlamentarzystkę Prawa i Sprawiedliwości, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.
Audio
  • 27.04.2020 Andrzej Adamczyk wspomina Aleksandrę Natalli-Świat. (Nieznani Znani 24)
Andrzej Adamczyk
Andrzej AdamczykFoto: PR24/AK

Dziesięć lat temu w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych. Wśród ofiar katastrofy była również Aleksandra Natalli-Świat. Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Miała 51 lat.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wybitni politycy, działacze, wojskowi. W Smoleńsku zginęła polska elita

Gość audycji "Nieznani Znani" opowiadał w PR24 o tym, jak wyglądała jego znajomość z Aleksandrą Natalli-Świat. Mówił, czym dla niej była służba publiczna, działalność społeczna i polityczna, oraz jakim była człowiekiem prywatnie.

Czytaj także:
kprp katastrofa smoleńska 1200.jpg
Katastrofa smoleńska - raport specjalny

- Niezwykle kompetentna. Zawsze tajemniczo patrzyła zza swoich okularów. Swoją pracowitością wszystkich motywowała do pracy. Mówiliśmy czasem: Ola tak pracuje, jakbyśmy to my rządzili. Nigdy nie odpuszczała. Czasem krzyczała podczas posiedzenia komisji, ale później przepraszała. Wolała jechać do Katynia pociągiem, ale dostała zaproszenie na prezydencki pokład i poleciała - wspominają koledzy z ławy poselskiej.

"Zawsze byliśmy pod wrażeniem Oli"

- Zwracaliśmy się do niej, per Olu. Zjednywała sobie ludzi, w każdym widziała przyjaciela, nie widziała wrogów. Była osobą nietuzinkową, nieprzeciętną. Potrafiła przewidywać skutki decyzji politycznych - powiedział Andrzej Adamczyk.

Początek znajomości Gościa PR24 i Aleksandry Natalli-Świat przypadł na 2005 rok. W tym samym czasie dostali się do Sejmu, dla obojga była to pierwsza kadencja pracy w Parlamencie RP.

- Ola natychmiast została przewodniczącą Sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Mówi się, że to najważniejsza komisja (...) w Sejmie. Zawsze byliśmy pod wrażeniem Oli, mam na myśli koleżanki i kolegów parlamentarzystów w tamtym czasie. Z każdym znalazła wspólny język - wspominał Andrzej Adamczyk. - Była powszechnie lubiana za otwartość, ale też za bardzo głęboką wiedzę, szczególną kompetencję w tych zadaniach, które realizowała, a były to przede wszystkim finanse publiczne - dodał.

[CZYTAJ TAKŻE]: >>>> Adam Borowski: katastrofa smoleńska podzieliła polskie społeczeństwo

Gość PR24 pokusił się też o osobiste wspomnienie. - Przed wyjazdem do Katynia umawialiśmy się z Olą, zobowiązała mnie do tego, żebym przygotował pogłębioną analizę realizacji programu budowy dróg krajowych z wykorzystaniem funduszy unijnych. Ten materiał przygotowałem, ale nie było już mi dane z nią rozmawiać....Ciekawa, ale wymagająca. Taką rozmówczynią była - wspominał Andrzej Adamczyk.

***

Aleksandra Natalli-Świat należała do najbliższych współpracowników prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Polityk, ekonomistka, posłanka na Sejm RP V i VI kadencji. Związana z Wrocławiem. Absolwentka Akademii Ekonomicznej, menedżerskich studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej. Działaczka Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pracownik wielu wrocławskich urzędów, członek zarządów wielu spółek. W latach 90. członek Porozumienia Centrum, twórca jego struktury na Dolnym Śląsku. Członek Prawa i Sprawiedliwości. Wiceprzewodnicząca Komisji Finansów Publicznych. W 2008 roku wybrana na wiceprezesa PiS. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Nieznani znani 24"
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury
Data emisji: 27.04.2020
Godzina emisji: 20.08

Polskie Radio 24/tb

Zobacz także

Zobacz także