more_horiz

Historia polskiej flagi. Co oznaczają jej kolory?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 18:29
Obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Przy tej okazji warto zastanowić się, czym są biało-czerwone barwy dla każdego Polaka. Między innymi do tego tematu, a także symboliki flagi, odniósł się w rozmowie z Małgorzatą Raczyńską-Weinsebrg prof. Sławomir Górzyński, historyk i heraldyk.
Audio
  • Prof. Sławomir Górzyński o historii i symbolice polskiej flagi ("Nieznani znani 24")
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Velishchuk Yevhen

Barwy polskiej flagi określone są w heraldyce, czyli nauce zajmującej się badaniem rozwoju i znaczenia oraz zasadami kształtowania się herbów. Pas biały odpowiada kolorowi srebrnemu. Z kolei kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.

Symbol walki o wolną Polskę

Prof. Sławomir Górzyński podkreślił, że każdy z nas powinien pamiętać o tym, żebyśmy odnosili się do symboli państwowych, w tym flagi, w sposób godny. Przypomniał również genezę przyjęcia biało-czerwonych barw jako oficjalne.

polska flaga free shutter 1200 .jpg
Dzień Polonii i Polaków Za Granicą. Belgijska Polonia świętuje w internecie

- W lutym 1831 roku zgłoszono w sejmie powstańczym wniosek, by uznać kokardę składającą się z kolorów amarantowego i białego za symbol barw narodowych. Była potrzeba eksponowania pewnego przywiązania do koncepcji, idei odrodzenia państwa poprzez walkę zbrojną - stwierdził historyk.

Co z nanoszeniem nazw miejscowości na flagę?

Na antenie Polskiego Radia 24 prof. Górzyński odniósł się również do często spotykanego wpisywania na biało-czerwoną flagę nazw miejscowości, z czym można zetknąć się przy różnego rodzaju wydarzeniach sportowych. Zgodził się, że to przekroczenie granicy dobrego smaku. - Mi się to nie podoba - ocenił.

Historyk podkreślił, że zawsze towarzyszą mu emocje, gdy spogląda na polską flagę. Dodał, że bez względu na wyrażane poglądy i sympatie polityczne jest ona elementem łączącym polski naród, tak jak jest nim przynależność do państwa polskiego.

Więcej w całej rozmowie. Zapraszamy do jej wysłuchania.

***

Audycja: "Nieznani znani 24"
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: prof. Sławomir Górzyński, historyk i heraldyk
Data emisji: 02.05.2020
Godzina emisji: 16.35

Polskie Radio 24/db

Zobacz także

Zobacz także