X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Co dalej z gospodarką opartą na węglu? Komentarze ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 10:21
- Pomimo prób tłumaczenia, nasi koledzy z zachodu nadal uważają, że dekarbonizacja jest konieczna. Również w Polsce jest wiele sił antywęglowych, które negatywnie wpływają na młodzież - mówił w Debacie Polskiego Radia 24 Wacław Czerkawski, przewodniczący Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych województwa śląskiego.
Audio
  • 23.03.19 Debata społeczno-gospodarcza: Wacław Czerkawski, prof. Zbigniew Kasztelewicz, Andrzej Szczęśniak, prof. Andrzej Barczak
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Prof. Andrzej Barczak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zwrócił uwagę, że "nadchodzi trudny czas gospodarczy, ponieważ będziemy mieć silnych konkurentów w Europie". - Przede wszystkim Niemców, których gospodarka oparta jest na gazie oraz Francuzów, których gospodarka oparta jest na fizyce jądrowej. My z kolei mamy tradycyjne źródła energii, a proszę zwrócić uwagę, że nie ma rozwoju cywilizacji bez rozwoju energii. Populizm wykorzystywany jest do polityki dekarbonizacji i nie rozumiem dlaczego nie szanuje się ekspertów i rzetelnej wiedzy w temacie węgla - powiedział gość audycji.

- W sprawach węgla nasza dyplomacja jest zbyt mało aktywna. Jednak zwycięstwo Donalda Trumpa pokazało, że siły poza mainstreamem zdobywają coraz więcej przestrzeni politycznej i głosów. To samo widzimy we Francji, w Włoszech i na Węgrzech. Możemy współpracować z Niemcami, ponieważ nadal oni wydobywają wiele węgla, a są gospodarczą potęgą - przyznał Andrzej Szczęśniak, ekspert ds. górnictwa i energetyki.

Prof. Zbigniew Kasztelewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej tłumaczył, że "nieprawdą jest, że wydobycie węgla na świecie spada". - UE z kolei nie jest liczącym się w świecie producentem, ponieważ produkuje tylko 6 proc. węgla światowego. W naszej przestrzeni funkcjonuje wiele fałszów. W podręcznikach mamy niestety tylko negatywny obraz górnictwa - mówił ekspert.

Zdaniem Wacława Czerkawskiego, przewodniczącego Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych województwa śląskiego "mimo prób tłumaczenia, nasi koledzy z zachodu nadal uważają, że dekarbonizacja jest konieczna". - Również w Polsce jest wiele sił antywęglowych, które negatywnie wpływają także na młodzież, a należy pamiętać, że kiedyś cały zachód bogacił się na węglu. Wydobycie węgla nie jest tanie, ponieważ wydobywamy z głębokich pokładów, ale od trzech lat nasze spółki są na plusie i zyskują - przekonywał gość Debaty Polskiego Radia 24.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska. 

Data emisji: 23.03.19

Godzina emisji: 9.06

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„To był dobry rok dla PGG"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 09:15
Polska Grupa Górnicza (PGG) – największy krajowy producent węgla kamiennego – zamknęła miniony rok zyskiem, przekraczając wyniki zakładane w biznesplanie – poinformował prezes spółki Tomasz Rogala.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W którym kierunku zmierza polska polityka energetyczna?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 15:46
W jakim kierunku zmierza polityka energetyczna w Polsce, zastanawiali się m.in. goście programu Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń