X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

J. Guzy: J. Wojciechowski to kandydat bardzo dobry merytorycznie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 21:34
- "Utrącenie" kandydatury Janusza Wojciechowskiego przez te "harce" Parlamentu Europejskiego stworzyłoby duży problem dla sformułowania całej Komisji Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy. Gościem "Kontrapunktu" był również prof. Tomasz Grzegorz Grosse.
Audio
  • 08.10.19 "Kontrapunkt". Problem z wyborem nowej Komisji Europejskiej
Komisja Europejska
Komisja EuropejskaFoto: Pixabay

Trwa procedura akceptowania kolejnych kandydatów na stanowiska unijnych komisarzy. Okazuje się jednak, że wiele z nich wzbudza silne kontrowersje nie ze względu na merytoryczne przygotowanie, ale ze względu na rozgrywki polityczne - głównie między Francją i Niemcami.

Kandydatura Janusza Wojciechowskiego została zaaprobowana przez komisję rolnictwa Parlamentu Europejskiego, w związku z czym już prawie pewne jest to, że zostanie komisarzem UE ds. rolnictwa. Nie wszyscy kandydaci mogą jednak spać spokojnie. W środę przesłuchanie czeka kandydatkę z Francji Sylvie Goulard. Przesłuchanie wzbudza ogromne emocje.

Z kolei Rumunia i Węgry zostały zmuszone do zmiany swoich kandydatów po tym, jak wcześniej wyznaczeni zostali odrzuceni po ich przesłuchaniach. O problemach kandydatów na nowych komisarzy rozmawiali w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej i profesor Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.

Problemy kandydatów na komisarzy

- Przesłuchania kandydatów na komisarzy są po raz pierwszy aż tak bardzo upolitycznione. Tam trwają widoczne gołym okiem starcia różnych frontów politycznych. Bo to nie chodzi tylko o tych kandydatów z państw uznawanych za rządzone przez populistów czy przez skrajną prawicę [jak w przypadku kandydatów z Rumunii i Węgier], co jest oczywistym podziałem, bo większość Parlamentu Europejskiego jest ultraliberalna lub ultraprawicowa. Ale oprócz tego na przykład pani Goulard budzi bardzo dużą niechęć w Europejskiej Partii Ludowej, czyli ugrupowaniu centrowym tak jak frakcja liberalna, z której wywodzi się Francuzka - mówił prof. Tomasz Grzegorz Grosse.

Podkreślił, że ten spór wynika z kolei z faktu, że kandydaci Węgier i Rumunii wywodzili się z frakcji EPL i od Socjalistów, którzy teraz odgrywają się na francuskiej kandydatce.

- Proces wyboru komisarzy jest bardzo nieczytelny ze względu na to, że krzyżują się różne płaszczyzny konfliktów. A konfliktów w Unii Europejskiej jest dużo i one nie są obecnie niwelowane przez ten tradycyjny trend szukania kompromisów w zaciszu gabinetów. Jednak te kompromisy były, a teraz mamy rozpolitykowany Parlament Europejski - stwierdził z kolei Jarosław Guzy.

- Powtórne przesłuchanie polskiego kandydata Janusza Wojciechowskiego było zagadką. Było wiadomo, że utrącenie kolejnego kandydata przez te "harce" Parlamentu Europejskiego stworzyłoby duży problem dla sformułowania całej Komisji Europejskiej. Polski rząd był szalenie zdeterminowany. Pani von der Leyen, Niemcy i Francuzi zdawali sobie sprawę, że będzie poważna awantura polityczna, jeśli ten kandydat - bardzo dobry merytorycznie - nie przejdzie - dodał.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji "Kontrapunkt" był Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/jmo

_____________________

Data emisji: 08.10.2019

Godzina emisji: 20.42

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ursula von der Leyen prosi Węgry i Rumunię o nowe kandydatury na komisarzy

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 17:04
Po rozmowie z Ursulą von der Leyen premier Viktor Orban zaproponował obecnego ambasadora Węgier przy Unii Europejskiej - usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PE oceni dodatkowe odpowiedzi Janusza Wojciechowskiego. Dziś decyzja ws. polskiego kandydata

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 06:28
Dziś w Parlamencie Europejskim decyzja w sprawie kandydata Polski na komisarza Janusza Wojciechowskiego. Deputowani z komisji rolnictwa ocenią (początek spotkania ok 15.30) jego dodatkowe, pisemne odpowiedzi na pytania i bardzo prawdopodobne jest drugie wysłuchanie jutro rano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

J. Saryusz-Wolski: opozycja bruździ ws. kandydatury J. Wojciechowskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 20:37
- Niestety za kulisami polska totalna opozycja bruździ, bo - jak mówią kuluary - kwestionują kandydaturę Janusza Wojciechowskiego na komisarza. To jest kolejnym dowodem na to, że działają przeciwko polskim interesom - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski.
rozwiń zwiń