X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Ekspert po rozmowach Putin-Erdogan: NATO traci Turcję od czasu zamachu stanu

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 21:59
Jak wyglądają relacje Turcji i Rosji i jakie to ma konsekwencje w kontekście przynależności Turcji do NATO? O oddaleniu stanowisk Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz rządu w Ankarze mówili w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga i Juliusz Sabak.
Audio
  • 22.10.19 "Kontrapunkt". O relacjach Turcji z Rosją i jej wypychaniu z NATO
Recep Erdogan i Władimir Putin
Recep Erdogan i Władimir PutinFoto: PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV / POOL

W Soczi odbyły się rozmowy prezydenta Rosji Władimira Putina z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. Głównym zagadnieniem poruszanym przez przywódców była sytuacja na granicy turecko-syryjskiej, gdzie Turcja wkroczyła, by walczyć z syryjskimi Kurdami. Rozmowy w Soczi odbywały się na krótko przed upływem terminu, jaki Ankara dała siłom kurdyjskim na wycofanie się z terenów przy granicy Syrii z Turcją. Rozejm wygasnąć miał we wtorek wieczorem (godz. 21 w Polsce).

pap syria erdogan 1200.jpg
Rozejm wygasa, Erdogan oczekuje wycofania wszystkich bojowników

Jak informował Władimir Putin, rozmowy były bardzo dobre i przyniosły "doniosłe rezultaty". Przywódca Rosji nie poinformował wprawdzie o szczegółach, natomiast prezydent Erdogan poinformował, że Kurdowie zrealizowali warunki zawieszenia broni, toteż jest szansa na ustabilizowanie sytuacji w regionie.

Turcja a NATO. Czy ten sojusz jeszcze trwa?

To, co wobec zaistniałej sytuacji jest najbardziej interesujące, to poważne zbliżenie Turcji i Rosji. I na tym skupiła się rozmowa w "Kontrapunkcie". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute i Juliusz Sabak z Defence24. Prowadzący zapytał ich, jak dziś wygląda relacja Turcji z NATO i czy ten kraj nie oddala się coraz bardziej od sojuszu.

- To nie od teraz, to znaczy to nie jest sprawa Syrii. Turcję tracimy od momentu, kiedy Erdogan przestał bawić się w demokrację, a zaczął uprawiać de facto dyktaturę, czyli na pewno od zamachu stanu, który został może nie krwawo, ale dość brutalnie pokonany, a represje, które po nim nastąpiły, przerastały to, co jest do zaakceptowania w państwach demokracji zachodnich. Natomiast Turcja jest tak ważnym członkiem NATO, że - zaryzykuję twierdzenie - niektóre reakcje w Europie, ale i w Ameryce, jeszcze bardziej ją z tego NATO wypychały - mówił Andrzej Talaga.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wojna w Syrii. Dyplomata: to zagrożenie dla całej Europy

- Rzeczywiście sytuacja jest ciekawa i jak zauważają nawet wysoko postawieni przedstawiciele NATO, stosunki turecko-amerykańskie komplikują ją jeszcze bardziej. Bo słyszeliśmy już jakieś nerwowe deklaracje amerykańskie na temat ewentualnego atakowania Turcji. Co mogłoby spowodować osobliwą sytuację, w której Turcja powołałaby się na artykuł 5 i poprosiłaby sojuszników z NATO, by bronili jej przed Amerykanami. Dochodzimy do kumulacji absurdów, gdzie mamy bardzo ważne państwo Sojuszu, które kupuje broń od Rosji, atakuje sąsiednie terytorium, ale jednocześnie mówiąc, że sojusznicy powinni je wesprzeć, bo broni swego terytorium przed terroryzmem, a teraz jest w zaostrzającym się konflikcie z bardzo istotnym państwem sojuszu, czyli Stanami Zjednoczonymi - mówił Juliusz Sabak.

Więcej w nagraniu.

"Kontrapunkt" prowadził Paweł Lekki.

Polskie Radio 24, PAP/IAR / jmo

_____________________

Data emisji: 22.10.2019

Godzina emisji: 20.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Rakowski: mimo zawieszenia broni, ofensywa w Syrii trwa

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 19:20
- Erdogan mówi, że zawieszenie broni jest respektowane, media społecznościowe obiegły jednak zdjęcia, że działania wojenne toczą się - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Rakowski, ekspert do spraw Bliskiego Wschodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozejm wygasa, Erdogan oczekuje wycofania wszystkich bojowników

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 12:50
Jak oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, obszar północno-wschodniej Syrii musi opuścić jeszcze 1,3 tys. syryjskich bojowników kurdyjskich. We wtorek wieczorem wygaśnie rozejm, który ma umożliwić wycofanie się siłom kurdyjskim.
rozwiń zwiń