X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Piotr Grochmalski: Władimir Putin zmobilizował NATO

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 21:00
- Władimir Putin ma wpływ na powiększenie bezpieczeństwa europejskiego. Nie ma w tym stwierdzeniu żadnej kpiny, ale na pewno nie taki był jego cel - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej. Gościem audycji był także Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl. 
Audio
  • 3.12.2019, "Kontrapunkt". Goście: prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej i Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl
Szczyt NATO w Londynie. nz sekretarz generalny Jens Stoltenberg oraz prezydent USA Donald Trump
Szczyt NATO w Londynie. n/z sekretarz generalny Jens Stoltenberg oraz prezydent USA Donald TrumpFoto: EPA/PAP

Na czele polskiej delegacji na szczyt z okazji 70-lecia Sojuszu Atlantyckiego stoi prezydent Andrzej Duda. We wtorek w rezydencji i biurze premiera Wielkiej Brytanii oraz siedzibie rządu odbędzie się robocza kolacja, na którą liderów państw Sojuszu Atlantyckiego zaprosił szef brytyjskiego rządu Boris Johnson.

Z kolei w środę rano przywódcy 29 państw członkowskich będą obradować w Watford pod Londynem. Przywódcy mają się zająć m.in. podsumowaniem roli NATO w walce z terroryzmem, a także przedyskutować relacje z Rosją. Mowa ma być też o przyszłych porozumieniach dotyczących kontroli zbrojeń. W NATO trwa dyskusja, co zrobić po tym, gdy przestał obowiązywać traktat o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF), zawarty jeszcze w okresie zimnej wojny przez USA i Związek Radziecki.

Sojusz Północnoatlantycki osiągnął gigantyczny sukces

Goście audycji "Kontrapunkt" rozmawiali o historii NATO, jego przyszłości oraz roli, jaką Pakt Północnoatlantycki odegrał w procesie stabilizacje powojennego świata.

- Władimir Putin i Rosja przypomnieli NATO jaką rolę pełni, pakt powinien zagwarantować stabilność i bezpieczeństwo. Putin może być zaskoczony skalą odniesionego sukcesu. Skala odrobionej lekcji jest imponująca - powiedział prof. Piotr Grochmalski. Wykładowca z Akademii Sztuki Wojennej przypomniał, że strategicznym celem Władimira Putina od zawsze było wewnętrzne rozbicie NATO. - A dokonał czegoś zupełnie odwrotnego. Zmobilizował NATO, zwiększył znaczenie flanki wschodniej, zwiększył pozycję Polski - dodał.

Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl mówił zaś o przyszłości NATO, ale zwrócił też uwagę na niezwykłą skuteczność Paktu, który od 70 lat jest gwarantem światowego bezpieczeństwa. - Sojusz Północnoatlantycki osiągnął gigantyczny sukces. Żaden kraj NATO przez te 70 lat istnienia Sojuszu Północnoatlantyckiego nie został najechany, nie był okupowany - podkreślił ekspert. 

Spotkanie w cieniu podziałów

Jubileuszowe spotkanie odbywa się jednak w cieniu podziałów między państwami członkowskimi. Chodzi przede wszystkim o głośną wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona z początku listopada, gdy powiedział, iż doświadczamy "śmierci mózgu" NATO, a także na działania Turcji, która najpierw kupiła wbrew stanowisku Waszyngtonu rosyjskie systemy obrony S-400, a w ostatnich dniach zagroziła zablokowaniem planu obrony dla krajów bałtyckich i Polski, jeśli NATO nie uzna ugrupowań, którymi Turcja walczy za terrorystów.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

*************

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Bogumił Husejnow

Polskie Radio 24/tb/PAP/IAR

------------------

Data emisji: 03.12.2019

Godzina emisji: 20.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sekretarz NATO o sporze z Turcją: nie mogę obiecać, że uda się go rozwiązać

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 15:40
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział we wtorek, że nie może obiecać, iż spór z Turcją odnośnie zobowiązań do obrony Polski i krajów bałtyckich uda się rozwiązać w czasie spotkania przywódców Sojuszu Północnoatlantyckiego w Londynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: postawa Turcji ws. NATO to element przetargu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 20:30
- Wojsk tureckich na flance wschodniej nie ma. To działania propagandowe. Jeżeli chodzi o zagrożenie dla Polski, to działania bez znaczenia - ocenił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, b. szef MON, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emmanuel Macron: nie zmieniam zdania o "śmierci mózgowej" NATO

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 18:55
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział przed rozpoczęciem szczytu NATO, że zdaje sobie sprawę, iż jego uwaga o "śmierci mózgowej" Sojuszu zirytowała wielu partnerów, ale on nie zmienił zdania. Prezydenta Francji skrytykowali wcześniej m.in. prezydenci Polski i USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump i Emmanuel Macron nie są zgodni w ocenie Turcji jako członka NATO

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 20:21
Prezydenci USA i Francji, Donald Trump i Emmanuel Macron, którzy we wtorek rozmawiali przez blisko godzinę na marginesie szczytu NATO, nie zgadzają się w ocenie Turcji jako członka NATO - pisze Associated Press.
rozwiń zwiń