"Globalny kapitalizm ma zasadnicze wady". Jarosław Guzy o tym, czego koronawirus uczy gospodarkę

2020-03-31, 21:30

"Globalny kapitalizm ma zasadnicze wady". Jarosław Guzy o tym, czego koronawirus uczy gospodarkę
n/z mieszkaniec Rosji w czasie pandemii koronawirusa. Foto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

- Kto pierwszy zacznie świadczyć usługi, będzie miał dla siebie większą część rynku i będzie mógł osiągnąć korzyści gospodarcze - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski) komentując rywalizację USA-Chiny o prymat w światowej gospodarce. Gościem audycji był także Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa).

Posłuchaj

Jarosław Guzy: "Globalny kapitalizm ma zasadnicze wady". (Kontrapunkt/PR24)
+
Dodaj do playlisty

Rozmowa dotyczyła geopolitycznych konsekwencji pandemii koronawirusa. Na świecie jest zarażonych 800 tys. osób, zanotowano ponad 39 tys. ofiar śmiertelnych. Najwięcej ludzi umarło we Włoszech i Hiszpanii, a najwięcej zakażonych jest w Stanach Zjednoczonych.

Globalne wydarzenia od zawsze wpływały na gospodarkę, ale skala z jaką dzieje się to obecnie, nie ma punktu odniesienia. Epidemia koronawirusa, to bowiem doświadczenie bez precedensu w najnowszej historii świata. Eksperci podkreślają, że nie było możliwości przygotować się na pojawienie się tego śmiertelnego wroga, a co za tym idzie, konsekwencji - w tym gospodarczych - które przyjdzie nam wszystkim ponieść.

"Mamy do czynienia z największym pakietem pomocowym w historii Stanów Zjednoczonych"

Według dr Krzysztofa Winklera obecną sytuację na świecie, parametry kryzysu o których mówią eksperci, można porównać jedynie do sytuacji, w której świat znalazł się po II wojnie światowej. Gość PR24 mówił m.in. o tym, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych.

Donald Trump zyska w jesiennych wyborach. Opozycja ma niewielkie pole manewru, może jedynie sekundować obecnemu prezydentowi USA - stwierdził naukowiec z Uniwersytetu Warszawskiego.

[CZYTAJ TAKŻE]: >>>> USA: milion testów na obecność koronawirusa, 160 tysięcy wyników pozytywnych

Gość sporo mówił też o relacjach chińsko-amerykańskich. Kreślił scenariusze na nowe otwarcie w gospodarce po ustaniu pandemii.

- Dojdzie do eskalacji napięcia. Działania obu rządów dożą do tego, żeby jak najszybciej zdusić pandemię i jak najszybciej dokonać restartu gospodarki. Kto pierwszy zacznie świadczyć usługi, będzie miał dla siebie większą część rynku i będzie mógł osiągnąć korzyści gospodarcze - przekonywał dr Krzysztof Winkler, który podkreślił, że władze Chin nie przygotowują żadnego pakietu pomocowego skierowanego dla swoich obywateli.

Czytaj także:

Powiązany Artykuł

Chiny-fabryka-praca-shutterstock-F-1200.jpg
"Znaleźli stabilne zatrudnienie". Chiny zmuszają tysiące Ujgurów do przymusowej pracy

Jarosław Guzy w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych podkreślał, że "mamy do czynienia z największym pakietem pomocowym w historii Stanów Zjednoczonych". Zauważył też, że rząd USA zareagował bardzo szybko na pandemię, a Donald Trump "notuje najlepsze wyniki w sondażach od początku prezydentury. 

- Dziś nie sposób ocenić negatywne skutki płynące dla gospodarki. Sytuacja kryzysowa trwa. Wszystko z czym mamy do czynienia to czyste spekulacje. Symulacje są obarczone ryzykiem - podkreślał Jarosław Guzy, w którego opinii "gospodarka amerykańska jest obecnie bardziej elastyczna i może odbić się szybciej niż stało się to w 2008 roku".

Komentator Polskiej Agencji prasowej mówił też o lekcji, która płynie dla światowej gospodarki. - Globalny kapitalizm ma zasadnicze wady - stwierdził Jarosław Guzy, według którego państwa narodowe będą musiały z tym aspektem kryzysu się zmierzyć i wyciągnąć z niego wnioski na przyszłość.

W audycji także o reakcji państw Zachodu, a także Rosji, na koronawirus oraz o konsekwencjach zerwanych łańcuchów dostaw.  

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: Jarosław Guzy (PAP) i Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 31.03.2020

Godzina emisji: 20.33

PR24/tb

Polecane

Wróć do strony głównej