X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Agnieszka Bryc: Chiny coraz bardziej stają się drugim biegunem świata

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 21:08
- Mamy do czynienia z dużym trendem przenoszenia ciężaru siły i wpływów międzynarodowych w kierunku Azji - oceniła dr Agnieszka Bryc (UMK). Według prof. Piotra Grochmalskiego (ASW) USA i Chiny "w sposób bardzo wyraźny zmierzają do jakiejś formy konfrontacji".
Audio
  • Rywalizacja Chin i USA i jej przyszłe losy (Polskie Radio 24/Kontrapunkt)
Pomnik Mao Zedonga
Pomnik Mao ZedongaFoto: Lewis Tse Pui Lung/shutterstock

Stosunki na linii USA-Chiny są coraz gorsze. Jak ocenił szef chińskiej dyplomacji Wang Yi, relacje obu państw są spychane są przez "niektóre siły polityczne w USA" na "skraj nowej zimnej wojny".

pap wang yi 1200.jpg
Szef MSZ Chin o stosunkach z USA: pewne siły pchają nas na skraj nowej zimnej wojny

USA i Chiny, czyli G2

Dr Agnieszka Bryc nie wyklucza scenariusza "spolaryzowania polityki międzynarodowej między blokiem zachodnim (Stany Zjednoczone i partnerzy) a Chinami". 

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Chiny tuszowały wybuch COVID-19 w Wuhanie". Spięcie ambasadorów Chin i USA na Twitterze

Wówczas może dojść do konfrontacji. Zaznaczyła, że "nie widzi wszystkich znamion zimnowojennych", a jedynie "pewne elementy" tego rodzaju konfilktu.

- Mamy do czynienia z dużym trendem przenoszenia ciężaru siły i wpływów międzynarodowych w kierunku Azji - oceniła ekspert. - Chiny stają się coraz bardziej drugim biegunem świata. Wchodzą coraz bardziej w globalny układ ze Stanami Zjednoczonymi. Tworzą tzw. G2 - oceniła.

"Chiny są coraz bardziej brutalne"

- Strategia bezpieczeństwa narodowego w roku 2017 wskazywała na Chiny, jako podstawowe zagrożenia Stanów Zjednoczonych, siłę, która reprezentuje radykalnie odmienne wartości - przypomniał prof. Piotr Grochmalski.

Zdaniem eksperta, obaj kraje "w sposób bardzo wyraźny zmierzają do jakiejś formy konfrontacji". Głównym obszarem tej rywalizacji będą, jak powiedział, nowe technologie.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] USA grożą Chinom sankcjami ws. Hongkongu. Trump zapowiada "ostrą reakcję"

- Stany Zjednoczone nie są w stanie znaleźć recepty na koegzystencję z Chinami, które są coraz bardziej brutalne w swojej strategii dążenia do uzyskania pozycji nr 1 na świecie - wskazał.

Więcej w nagraniu.

 * * *

Audycja: Kontrapunkt

Prowadzący: Paweł Lekki 

Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)

Data emisji: 26.05.2020

Godzina emisji: 20.26

ms, PAP

Czytaj także

Dr Jerzy Targalski: USA nie dopuszczą do likwidacji autonomii Hongkongu

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 08:30
- W doktrynie amerykańskiej jest wspieranie Hongkongu, a z drugiej strony Chiny dążą do zniesienia tej autonomii, co jest traktowane w USA jako przejaw dążeń Chin do dominacji na świecie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski, politolog.
rozwiń zwiń