Porozumienia między Izraelem a ZEA i Bahrajnem. Ekspert: przełomowe wydarzenie

W Białym Domu podpisano porozumienia pokojowe między Izraelem a ZEA i Bahrajnem. - Priorytet sprawy palestyńskiej dla państw arabskich jest już na dalszym planie - mówił Michał Wojnarowicz (PISM). Prof. Daniel Boćkowski (UwB) ocenił, że "Palestyńczycy po raz kolejny stają się ofiarą globalnych interesów".

2020-09-15, 21:10

Porozumienia między Izraelem a ZEA i Bahrajnem. Ekspert: przełomowe wydarzenie

Przedstawiciele Izraela oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu podpisali porozumienia o normalizacji stosunków dyplomatycznych i gospodarczych. Ceremonia pod patronatem prezydenta USA Donalda Trumpa odbyła się w Białym Domu. Porozumienia zwane "Abraham Accords" przewidują normalizację stosunków gospodarczych i dyplomatycznych pomiędzy Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem, w tym ustanowienie ambasad w stolicach tych krajów.

Posłuchaj

Historyczne porozumienie Izraela z ZEA i Bahrajnem (Polskie Radio 24/Kontrapunkt) 22:37
+
Dodaj do playlisty

 

Powiązany Artykuł

iz mid-epa08667166 1200.jpg
"Wydarzenie o historycznym wymiarze". Izrael zacieśnia stosunki z Bahrajnem i ZEA

"Jasny sygnał"

- Mamy do czynienia z pewnym ujawnieniem współpracy, która istniała od wielu, wielu lat - wskazał Michał Wojnarowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Wydarzenie, którego byliśmy świadkami, jest pewnym przełomem. Mamy wyraźny sygnał, że państwa arabskie odchodzą od zasady, że normalizacja z Izraelem jest warunkowana postępem w procesie pokojowym z Palestyńczykami - zaznaczył.

Jak zauważył ekspert, temat Palestyny pozostał "w jądrze" tego porozumienia, ponieważ Tel-Awiw zadeklarował wstrzymanie aneksji osiedli na zachodnim brzegu rzeki Jordan. - Sygnał polityczny, dyplomatyczny jest jasny: priorytet sprawy palestyńskiej dla państw arabskich jest już na dalszym planie i inne kwestie warunkują decyzje - podkreślił.

REKLAMA

Czytaj również:

"Ofiary globalnych interesów"

W opinii prof. Daniela Boćkowskiego Palestyńczycy "od zawsze byli narzędziem". - Był taki moment, gdy retorykę palestyńską stosowano, ale ona się przestaje opłacać - wskazał. Jak dodał, Palestyna jest "ciężkim partnerem do jakichkolwiek układów", tymczasem Izrael "wyrobił sobie odpowiednią markę, ma potężną gospodarkę".

- Na dodatek jeszcze jest ten kierunek irański, który łączy wiele interesów - powiedział gość PR24 i przywołał teoretycznie antyizraelską Arabię Saudyjską, która jednak z Tel-Awiwem współpracowała. - Zamyka się pewien etap, w którym sprawa palestyńska była symbolem. Palestyńczycy po raz kolejny stają się ofiarą globalnych interesów, a te interesy mówią, że współpraca z Izraelem w ramach kontry do interesów irańskich jest wskazana - mówił.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

***

Tytuł audycji: "Kontrapunkt"
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku), Michał Wojnarowicz (PISM)
Data emisji: 15.09.2020
Godzina emisji: 20.33

ms, IAR, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze