X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Dla Łukaszenki to wóz albo przewóz". Ekspert o sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 22:02
- Ogromne rzesze Białorusinów pokazują, że mają dosyć i oczekują zmian, rozwiązaniem dla Łukaszenki nie jest pozostanie i udawanie, że nic się nie stało - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski redaktor naczelny serwisu NaWschodzie.eu. - Moment wóz albo przewóz jest dla niego coraz bliżej - podkreślał Krzysztof Kokoszczyński, ekspert ds. wschodnich. 
Audio
  • Bartosz Tesławski i Krzysztof Kokoszczyński o sytuacji na Białorusi i jej kontekście międzynarodowym ("Kontrapunkt"/ PR24)
Na Białorusi wciąż trwają protesty przeciwko rządom Alaksandra Łukaszenki
Na Białorusi wciąż trwają protesty przeciwko rządom Alaksandra ŁukaszenkiFoto: PAP/EPA/STR

Liderka białoruskiej opozycji, Swiatłana Cichanouska, oświadczyła, że Białorusini chcą szacunku od swoich władz i poszanowania swych praw. Podczas zorganizowanej w Pradze konferencji Forum 2000 przypomniała, że jej naród chce wolnych wyborów prezydenckich. - Białorusini chcą wolnych, przejrzystych i demokratycznych wyborów - oświadczyła opozycjonistka. Dodała, że powinny się one odbyć pod kontrolą międzynarodową, a liczba kandydatów nie powinna być ograniczona. O sytuacji na Białorusi dyskutowali goście Polskiego Radia.

Cichanouska 1200 free
Narodowe ultimatum dla Łukaszenki. Cichanouska: jeśli nie ogłosi dymisji, będzie strajk powszechny

"Białorusini nie akceptują Łukaszenki"

Bartosz Tesławski ocenił, że Alaksandr Łukaszenka nie ugnie się przed tym ultimatum. Argumentował, że białoruskie MSW przygotowuje policjantów do użycia broni, w tym ostrej amunicji, wobec protestujących. - Nie wydaje mi się, by Łukaszenka miał się przestraszyć. Nie wydaje mi się też, by ze względu na groźby miał ustąpić. Gdyby do strajku doszło i gdyby był uciążliwy - może się ugiąć, ale samej groźby się nie przestraszy - ocenił publicysta. 

Czytaj także: 

Jego zdaniem, sytuacja na Białorusi przypomina "wóz albo przewóz dla Alaksandra Łukaszenki". - Nie zapominajmy, że Białorusini protestują ponad dwa miesiące. W tym momencie mamy więc sytuację, w której Białorusini nie odpuszczą. Nawet jeśli Łukaszenka zostanie i protesty trochę się uspokoją, ludzie przestaną wychodzić co tydzień na kolejny marsz, to pokazują, że nie akceptują Łukaszenki. Ogromne rzesze Białorusinów pokazują, że mają dosyć i oczekują zmian - wskazał. - Rozwiązaniem dla Łukaszenki nie jest pozostanie i udawanie, że nic się nie stało. Nawet jeżeli nie dojdzie do użycia siły i ci ludzie pokojowo się rozejdą, to, tak czy inaczej, jakieś zmiany na Białorusi będą musiały nastąpić  - podkreślił Bartosz Tesławski. 

POLSKIE RADIO dla Bialorusi.jpg
Raport Białoruś - specjalny serwis PolskieRadio.pl

"Moment wóz albo przewóz jest coraz bliżej"

Zdaniem Krzysztofa Kokoszczyńskiego, "sytuacja na Białorusi może się zaostrzyć, ale to też pewnego rodzaju akcja negocjacyjna, element rozmów o przyszłości Białorusi w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy, ale także dalej". - Uważam, że warto szybko rozdzielić kwestie przyszłości Łukaszenki i Białorusi. Na razie te kwestie są złączone, ale prędzej czy później się rozdzielą, a więc będą wymagały różnych podejść - wskazał publicysta. 

Czytaj także: 

W jego ocenie "Łukaszenka dokonuje kroków na granicy przyzwoitości, a Bruksela na to powoli reaguje". - Opcja strzelania do ludzi to już nie jest brutalne rozpędzanie protestów z użyciem środków teoretycznie niezabójczych, to jest linia, dla wielu polityków, nie do przekroczenia wewnątrz państw. Nie będą tego w stanie wyjaśnić swoim wyborcom. Zgadzam się, że moment wóz albo przewóz jest coraz bliżej dla Łukaszenki - podkreślił Krzysztof Kokoszczyński. 


Posłuchaj
23:55 Konjtrapohnkt PR24_MPLS 2020_10_13-20-33-39.mp3 Bartosz Tesławski i Krzysztof Kokoszczyński o sytuacji na Białorusi i jej kontekście międzynarodowym ("Kontrapunkt"/ PR24)

 

W rozmowie więcej komentarza gości Polskiego Radia 24 do sytuacji na BIałorusi. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Kontrapunkt"

ProwadzącyMichał Strzałkowski

Goście: Bartosz Tesławski (redaktor naczelny serwisu NaWschodzie.eu), Krzysztof Kokoszczyński (ekspert ds. wschodnich)

Data emisji: 13.10.2020

Godzina emisji: 20.30


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Decyzja zapadła jednomyślnie". Zbigniew Rau o sankcjach unijnych dla Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 16:12
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zapewnił, że Unia Europejska jest zgodna co do dalszego obejmowania sankcjami przedstawicieli białoruskiego reżimu. Szef polskiej dyplomacji mówił w TVP Info, że decyzja w sprawie wpisania Aleksandra Łukaszenki na listę osób nimi objętych zapadła jednomyślnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruska opozycja z szansą na nagrodę im. Sacharowa. Znalazła się wśród nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 19:43
Białoruska opozycja reprezentowana przez Radę Koordynacyjną znalazła się na krótkiej liście nominowanych do nagrody imienia Sacharowa. Jest ona przyznawana za zasługi w walce o prawa człowieka i demokrację. 
rozwiń zwiń