more_horiz

Dr Bonikowska: nie ma perspektyw członkostwa w UE dla państw Partnerstwa Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 21:41
- UE jest bardzo ważnym punktem odniesienia, jako dźwignia. Jednak o członkostwie państw Partnerstwa Wschodniego w UE nie ma mowy. Nie jest to również brane pod uwagę w dłuższej perspektywie. Trzeba poczekać na lepsze czasy - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Gościem był również Bartosz Tesławski z portalu NaWschodzie.eu.
Audio
  • Dr Małgorzata Bonikowska i Bartosz Tesławski o perspektywach państw Partnerstwa Wschodniego (Kontrapunkt)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Botond Horvath/shutterstock

Prezydenci Gruzji, Ukrainy i Mołdawii podpisali w Batumi deklarację o dalszym zaangażowaniu na rzecz integracji europejskiej. W deklaracji zwrócono także uwagę na agresywną politykę Rosji stosowaną wobec państw sygnatariuszy. Podczas konferencji prezydent Ukrainy odniósł się też do inicjatywy Partnerstwa Wschodniego. Przypomniał, że w grudniu powinien odbyć się kolejny szczyt Partnerstwa Wschodniego. Jego zdaniem brak strategicznej wizji celów Partnerstwa Wschodniego sprawia, że ten format jest półżywy. "Nie potrzebujemy szczytu dla samego szczytu" - powiedział. 


putin free shutt 1200 .jpg
"Unia Europejska wysłałaby sygnał słabości". Beata Płomecka o sprzeciwie liderów UE na szczyt z Putinem

Dr Bonikowska przyznała, że jest sceptyczna co do perspektyw członkostwa państw Partnerstwa Wschodniego w UE. - Kiedyś był to przedsionek starań, próba wyciągnięcia tych państw z wpływów rosyjskich i przerzucenia na Zachód. Obietnica członkostwa w UE nigdy nie padła, ale było to brane pod uwagę w dłuższej perspektywie. Przez podobny proces przechodziła Polska w latach 90. XX wieku. Jednak w ciągu ostatnich lat bardzo zmieniła się sytuacja międzynarodowa. Rosja stała się niezwykle ważnym punktem odniesienia dla unijnych stolic. Na dziś nie ma perspektyw członkostwa w UE dla państw Partnerstwa Wschodniego - powiedziała ekspert. 

Natomiast Bartosz Tesławski zauważył, że państwa oddalone od UE mogą więcej wyciągnąć z Partnerstwa Wschodniego. - Inicjatywa jest bardziej obliczona na budowanie stabilnych połączeń gospodarczych i infrastrukturalnych. To, co nie wystarcza w Kijowie i Kiszyniowie, mogłoby być atrakcyjne dla Erywania i Baku. Nie rozwiązuje to jednak problemu, że dla Ukrainy, Mołdawii i Gruzji ta ścieżka nie jest już atrakcyjna. Te państwa już ją wyczerpały. One chcą mieć informację, czy na końcu tej drogi czeka ich członkostwo w UE - tłumaczył redaktor naczelny portalu NaWschodzie.eu.

W spotkaniu w gruzińskim Batumi wziął udział również przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który ogłosił plan stworzenia "bezprecedensowego pakietu inwestycyjnego" dla Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Jego wartość ma wynosić 2,3 mld euro, jednak zaznaczono możliwość poszerzenia pakietu do 17 mld euro w inwestycjach publicznych i prywatnych w regionie.

Partnerstwo Wschodnie ma pogłębiać więzi polityczne i integrację gospodarczą UE z krajami Europy Wschodniej i Zakaukazia: Armenią, Azerbejdżanem, Gruzją, Republiką Mołdawii i Ukrainą.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Kontrapunkt"

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście PR24: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), Bartosz Tesławski, redaktor naczelny portalu NaWschodzie.eu

Data emisji: 20.07.2021

Godzina emisji: 20.33

PR24


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem