more_horiz

Guzy: Zachód ma mało ambitne cele co do deeskalacji konfliktu na granicy rosyjsko-ukraińskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 21:10
- Ewentualna konfrontacja militarna pomiędzy Rosją, a Ukrainą to problem dla Kijowa i Zachodu co nie znaczy, że Rosja nie poniosłaby kosztów osiągając swoje cele - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z PAP. Gościem audycji był także Piotr Żochowski OSW.
J. Guzy: Zachód ma mało ambitne cele co do deeskalacji konfliktu na granicy rosyjsko-ukraińskiej
J. Guzy: Zachód ma mało ambitne cele co do deeskalacji konfliktu na granicy rosyjsko-ukraińskiejFoto: Photo-Pol/ Shutterstock

Goście PR24 rozmawiali o sytuacji wokół Ukrainy w kontekście doniesień o tym, że Rosja szykuje się do kolejnego ataku na to państwo. MSZ Rosji opublikowało propozycje dotyczące tzw. gwarancji bezpieczeństwa, których Moskwa domaga się od Zachodu. Tymczasem kolejne rozmowy pomiędzy USA a Rosją mają rozpocząć się w styczniu.

Jarosław Guzy z PAP pytał, czy owe rozmowy mają przynieść jakiekolwiek konkluzje, żądania rosyjskie były znane bowiem publicznie i można było wnioskować, iż Zachód odmawia negocjacji. Nie jest więc jasne, jakich punktów miałaby rozmowa na linii USA-Rosja dotyczyć.

"Sytuacja w stanie zamrożenia"

- Zachód ma mało ambitne cele co do deeskalacji konfliktu na granicy rosyjsko-ukraińskiej, nie ma pewności zatem oddalenia zagrożenia, ale to nie zmienia celów polityki rosyjskiej i w gruncie rzeczy zostawia sytuację w stanie zamrożenia. Putin prowadzi grę dalej, a Zachód na nią odpowiada w sposób taki, który Ukrainy nie może satysfakcjonować - powiedział Jarosław Guzy.

Piotr Żochowski z OSW dodał, że mamy obecnie do czynienia z sytuacją przejściową, nie ma czynnych rozmów, a jedynie ich zapowiedzi. To, co wypływa na powierzchnię, to to, że strona zachodnia chce wznowić negocjacje w sprawie unormowania sytuacji w Donbasie. Rosja nie jest tym zainteresowana, ponieważ dąży do federalizacji.

"Kijów nie popada w histerię"

- Ośrodek decydencki w Kijowie nie popada w histerię, uspokaja. Z drugiej strony, władze zaczęły się przygotowywać, choć późno, do obrony. Zatwierdzono plan obrony i w strategicznej jego koncepcji stawia się na totalność tej obrony, oporu narodowego, czyli stawianie na mobilizację całego społeczeństwa w tym ruchu partyzanckiego - wyjaśnił Piotr Żochowski.

Czytaj także:

Ukraina przygotowuje się na ewentualną konieczność ukrywania cywilnych mieszkańców przed bombardowaniem i innymi sytuacjami nadzwyczajnymi, donosi o tym Radio Swoboda. W Kijowie jest 500 schronów i ponad 6 tys. miejsc podwójnego przeznaczenia, w których w razie potrzeby można się ukryć.

Posłuchaj
25:44 PR24_mp3 2021_12_21-20-33-26.mp3 J. Guzy: Zachód ma mało ambitne cele co do deeskalacji konfliktu na granicy rosyjsko-ukraińskiej ("Kontrapunkt")

***

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Paweł Lekki 

Gość: Jarosław Guzy z PAP i Piotr Żochowski OSW

Data emisji: 21.12.2021

Godzina: 20:33

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem