more_horiz

Politolog tłumaczy przyczyny likwidacji Memoriału. "To nie jest przypadek"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 21:44
- Decyzja o likwidacji Memoriału jest znakiem mówiącym: "albo jesteście z nami i mówicie to czego oczekujemy, albo jesteście przeciwko nam i kończycie tak, jak sam Memoriał" - oceniła na antenie Polskiego Radia 24 dr Agnieszka Bryc. Gościem audycji był także Mateusz Piotrowski (PISM).
Politolog: Memoriał wszedł w kurs kolizyjny z polityką historyczną Kremla
Politolog: Memoriał wszedł w kurs kolizyjny z polityką historyczną KremlaFoto: g0d4ather/Shutterstock

Rosyjski Sąd Najwyższy orzekł o likwidacji Międzynarodowego Memoriału - organizacji dokumentującej zbrodnie stalinowskie. Przedstawiciele Prokuratury Generalnej zarzucili stowarzyszeniu, że przedstawia ono w kłamliwym świetle Związek Radziecki i ukazuje go jako państwo terrorystyczne i łamiące ustawę o zagranicznych agentach.

Pokazowy proces

Jak oceniła dr Agnieszka Bryc, Memoriał był instytucją, która nie bez podstawy była nazywana "sumieniem Rosji". - Przywracała ona pamięć o zbrodniach stalinowskich i ewidentnie weszła w kurs kolizyjny z polityką historyczną Kremla - powiedziała.

Jak zaznaczyła, "to nie jest przypadek, że właśnie teraz, pod koniec roku mamy taką serię związaną z likwidacją Memoriału" i przypomniała, że rosyjska Prokuratura Generalna złożyła wniosek o likwidację organizacji już w listopadzie. Dodała, że w środę moskiewski są rozpatrzy zakończenie działalności części Memoriału, która zajmowała się prawami człowieka.

Dr Agnieszka Bryc wskazała także, że decyzja o usunięciu Memoriału jest znakiem mówiącym: "albo jesteście z nami i mówicie to czego oczekujemy, albo jesteście przeciwko nam i kończycie tak historycy Memoriału albo jak sam Memoriał".

Relacje Moskwa-Waszyngton

Mateusz Piotrowski skomentował jakie konsekwencje dla relacji na linii USA-Rosja może mieć decyzja w sprawie Memoriału. Przypomniał, że kraje wkrótce zasiądą do kolejnej serii rozmów. - Faktycznie jest to sprawa problematyczna (…). Oczywiście decyzje Rosji, takie jak ta, są na użytek wewnętrzny, natomiast maja one wydźwięk międzynarodowy - ocenił.

Ekspert dodał, że Stany Zjednoczone, szczególnie za prezydentury Joe Bidena, podkreślają w relacjach z Rosją znaczenie praw człowieka, wolności słowa i wolności mediów. - Gdy Rosja narusza wolność, jest potępiana przez Stany zjednoczone. W momencie kiedy organizacja, która broniła osób, zajmowała się wolnością słowa i byli w niej zrzeszeni obrońcy praw człowieka, zostaje zlikwidowana, to właściwie jest z perspektywy amerykańskiej podwójny cios - wskazał.

Posłuchaj
23:51 PR24_mp3 2021_12_28-20-34-17.mp3 Dr Agnieszka Bryc oraz Mateusz Piotrowski o likwidacji stowarzyszenia Memoriał ("Kontrapunkt"/Polskie Radio 24) 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: dr Agnieszka Bryc (politolog) oraz Mateusz Piotrowski (PISM)

Data emisji: 28.12.2021

Godzina: 20:33

ng/IAR

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem