more_horiz

"Deklaracje są jasne". Maksymilian Dura o spotkaniu w Ramstein

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 21:20
- Deklaracja wsparcia to jest bardzo dobry sygnał dla Ukrainy, ale też uspokaja nas w tym, że kraje NATOwskie się nie zniechęcają - mówił w Polskim Radiu 24 kmdr por. Maksymilian Dura (defence24.pl). Gościem audycji był także prof. Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Maksymilian Dura: musimy się cieszyć tym, że wszyscy nadal rozmawiają i deklarująwsparcie, dlatego, że nas się cały czas ostrzega, że my możemy być zmęczeni tąwojną,
Maksymilian Dura: musimy się cieszyć tym, że wszyscy nadal rozmawiają i deklarują wsparcie, dlatego, że nas się cały czas ostrzega, że my możemy być zmęczeni tą wojną,Foto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

W niemieckim Ramstein skończyła się konferencja z udziałem przedstawicieli około 40 państw. Na spotkanie poświęcone zwiększeniu pomocy dla Ukrainy zaprosił sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Uczestniczył w nim także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas spotkania przedstawiciele państw zadeklarowali wsparcie dla Ukrainy. 

Na antenie Polskiego Radia 24 kmdr por. Maksymilian Dura zaznaczył, że "musimy się cieszyć tym, że wszyscy nadal rozmawiają i deklarują wsparcie". - Nas się cały czas ostrzega, że my możemy być zmęczeni tą wojną na Ukrainie, że jednak w pewnym momencie ludzie zaczną się zniechęcać do tej pomocy odczuwając jej skutki, dlatego, że my wszyscy je odczuwamy jak chociażby dziś przez to odłączenie gazu - powiedział.

"Deklaracje są jasne"

Jak podkreślił, "deklaracje są jasne". - Wszystkie państwa NATO zadeklarowały pomoc - zaznaczył. - Nie znam głosu Węgier, natomiast poszczególne państwa deklarowały pomoc i to nawet takie państwa jak Niemcy - dodał.

- Niemcy zadeklarowały przekazanie sprzętu ciężkiego w tym między innymi systemów przeciwlotniczych - przekazał i podkreślił, że "to jest bardzo dobry sygnał dla Ukrainy, ale też uspokaja nas w tym, że kraje NATOwskie się nie zniechęcają". - To jest najważniejszy sygnał - dodał.

"Nigdy nie jest za późno"

Gościem audycji był także prof. Daniel Boćkowski, który został zapytany, czy nie jest za późno na zaoferowane wsparcie. - Nigdy nie jest za późno na wsparcie - odparł. - Problem polega na tym, że to wsparcie, które teraz dochodzi, ono jeszcze musi tam dotrzeć. Tam muszą być powołane jednostki, muszą być ludzie, którzy obsłużą ten sprzęt - wyjaśnił.

- Więc tak naprawdę to co my teraz mówimy, że będzie lub, że może być, nie pomoże Ukrainie w tym momencie - powiedział. Jak dodał, "Ukraina będzie tracić dalej sprzęt, bo tak się dzieje na wojnie". - Ważne jest jednak to, aby nie osłabić jej możliwości bojowych, zwłaszcza, że wygląda na to, iż Rosja nadal będzie operować na różnych kierunkach - zaznaczył.

Jak ocenił, te deklaracje są więc "bardzo, bardzo istotne na przyszłość, kiedy Ukraina będzie odtwarzała swoje zdolności bojowe w okresie może nie pokojowym, ale może wstępnego zawieszenia broni".


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:52 Kontrapunkt.mp3 Daniel Boćkowski: nigdy nie jest za późno na wsparcie (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: kmdr por. Maksymilian Dura (defence24.pl) i prof. Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa

Data emisji: 26.04.2022

Godzina emisji: 20.33


***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


jb

Zobacz także

Zobacz także