more_horiz

Relacje UE-Wielka Brytania. Dr Lewandowski: Brytyjczycy są oskarżani o szczepionkowy nacjonalizm

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 21:12
- Ta szczepionka Brytyjsko-Szwedzkiego koncernu jest dla Brytyjczyków powodem narodowej dumy, a tu okazuje się że jest ona krytykowana.  Wielka Brytania jest też przez unijnych polityków oskarżana także o szczepionkowy nacjonalizm. To wszystko nie służy relacjom - powiedział o oskarżeniach wobec Brytyjczyków dotyczących blokowania dostaw szczepionek AstraZeneca do Unii Europejskiej dr Wojciech Lewandowski. Gościem audycji "Kontrapunkt" była także dr Małgorzata Bonikowska. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: TheaDesign/shutterstock

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko Wielkiej Brytanii zarzucając jej łamanie umowy brexitowej. To pierwsze postępowanie po zakończeniu okresu przejściowego, w którym Londyn był związany unijnym prawem i tym samym odzyskaniem suwerenności prawnej. Wcześniej ze strony Szefa Rady Europejskiej pojawiły się zarzuty o blokowanie eksportu szczepionek do UE czemu kategorycznie zaprzeczył B.Johnson.

Tomasz Latos 1200.jpg
Branża farmaceutyczna. Tomasz Latos: w czasie kryzysu lekowego trzeba myśleć o tym, co rodzime

Okres porozwodowy

Dr Małgorzata Bonikowska powiedziała na antenie Polskiego Radia 24, że zaostrzenie relacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską jest podyktowane ogólnoświatowymi nastrojami związanymi ze szczepionką. - Mamy ogólne napięcie emocjonalne wokół szczepionek. Nie jest to tylko problem relacji UE-Wielka Brytania. UE kierowała się prostym założeniem, aby wszyscy obywatele wspólnoty mieli równy dostęp do szczepionek i stąd wspólne zamówienia. Okazało się, że problem jest z wywiązywaniem się z umów przez firmy farmaceutyczne. Nie wiemy jaka jest prawda i zrzucanie winy na to, że Londyn blokuje ekspert jest wygodne dla Unii, ale nie sprzyja wzajemnym relacjom - powiedziała.

Ekspert zaznaczyła, że wzajemne relacje znacznie osłabił brexit. - Ten okres porozwodowy jest trudny dla wielu stron, dlatego że sprawdzają się prognozy niedobre. W styczniu handel między Wielką Brytanią a Unią Europejską spadł o 40 proc. W niektórych obszarach jest to nawet 90 proc. Jest to spełnienie wizji, które mówiły że Brexit nie będzie sprzyjać relacjom handlowym - powiedziała.

Czytaj także:

Dr Wojciech Lewandowski zaznaczył, że postęp w szczepieniach na Wyspach wynika po prostu z lepszego przygotowania władz Brytyjskich. - Wydaje się, że Brytyjczycy przygotowali się zdecydowanie lepiej do szczepień niż UE. Podpisali wcześniej kontrakty na zakup szczepionek już wtedy, kiedy nie było wiadomo czy będą one działać. Firma AstraZeneca zdaje się mieć najgorszą prasę w Europie, a Brytyjczycy zagwarantowali sobie w umowie prawo pierwokupy w tej firmie i ona wywiązuje się z tych zobowiązań - podkreślił.

- Podejrzewam, że te fakty mogą nie służyć sferze emocjonalnej we wspólnych relacjach. Ta szczepionka Brytyjsko-Szwedzkiego koncernu jest dla Brytyjczyków powodem narodowej dumy, a tu okazuje się że jest ona krytykowana.  Wielka Brytania jest też przez unijnych polityków oskarżana także o szczepionkowy nacjonalizm. To wszystko nie służy relacjom - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
24:01 PR24_mp3 2021_03_16-20-33-29.mp3 Dr Małgorzata Bonikowska i dr Wojciech Lewandowski o relacjach EU-Wielka Brytania ("Kontrapunkt")

***

Audycja"Kontrapunkt"

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), dr Wojciech Lewandowski (UW)

Data emisji: 16.03.2021

Godz. emisji: 20.33

dz

Zobacz także

Zobacz także