more_horiz

Dr Bryc: zapowiedź kolejnych sankcji sprawi, że Rosja postanowi przetestować Zachód

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 21:15
- Stronie zachodniej wciąż brakuje wspólnego stanowiska co do Rosji, choć jest lepiej niż w czasie aneksji Krymu - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu. Gościem audycji był też dr Paweł Kowalski z SWPS w Warszawie.
Dr A. Bryc w PR24: zapowiedź kolejnych sankcji sprawi, że Rosja postanowi przetestować Zachód
Dr A. Bryc w PR24: zapowiedź kolejnych sankcji sprawi, że Rosja postanowi przetestować ZachódFoto: Shutterstock

Goście PR24 rozmawiali o relacjach między UE a Rosją w kontekście m.in. sytuacji wokół Ukrainy oraz spotkania ministrów spraw zagranicznych w Brukseli i nałożenia sankcji na Grupę Wagnera, a także zapowiedzi sankcji, gdyby Moskwa postanowiła najechać Kijów.

Zdaniem dr Agnieszki Bryc napięcie w relacjach z Rosją jest duże, a sytuacja wcale nie polepszyła się po rozmowie Joe Bidena z Władimirem Putinem. Strona zachodnia potwierdziła, że nie godzi się na rosyjskie czerwone linie, a także nie godzi się na kolejne eskalacje na granicy z Ukrainą. Zapowiedź kolejnych sankcji spowoduje jednak, że Rosja postanowi sprawdzić i przetestować Zachód.

"Rosja będzie czekać"

- Rosja będzie czekać na to, czy reakcja będzie wyłącznie werbalna, czy też podjęte zostaną bardzo konkretne działania. Można więc powiedzieć, że kolejnej prowokacji trzeba było się spodziewać, bo w naturze polityki rosyjskiej jest to, że testuje ona swojego oponenta - mówiła dr Agnieszka Bryc.

Zdaniem dr. Pawła Kowalskiego celem Władimira Putina jest utrzymanie się przy władzy. Bardzo skutecznie i zręcznie przerzuca on zainteresowanie swojego narodu na granice. Dodał, że z jednej strony Rosja z obecnymi sankcjami Zachodu radzi sobie dobrze, wypełniła luki żywnościowe, gorzej sprawa wygląda, jeśli chodzi o nowe technologie.

- One są zakazane, nie wolno ich sprowadzać na rynek rosyjski. Z drugiej strony Unia Europejska jest największym partnerem handlowym Rosji, mamy tu silne powiązanie, w moim przekonaniu więc mamy do czynienia wyłącznie ze straszeniem. Na razie mamy też stroszenie piór trochę na rynek wewnętrzny - powiedział dr Paweł Kowalski.

Czytaj także:


Posłuchaj
25:18 PR24_mp3 2021_12_14-20-33-41.mp3 Dr. A. Bryc i dr P. Kowalski o relacjach Zachodu z Rosją i sytuacji międzynarodowej ("Kontrapunkt")

****

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Michał Strzałkowski

Goście: dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu i dr Paweł Kowalski z SWPS w Warszawie

Data emisji: 14.12.2021

Godzina: 20:33 

Zobacz także

Zobacz także