more_horiz

Azerbejdżan walczy z Armenią. Kacper Ochman: to test dla Rosji

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 21:55
- Czynnik ukraiński sprzyja destabilizacji sytuacji na Kaukazie Południowym - mówił w Polskim Radiu 24 Kacper Ochman (KierunekKaukaz.pl), który komentował sytuację na granicy Armenii i Azerbejdżanu. Gościem audycji była również Maria Piechowska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), która poruszyła temat sytuacji na Ukrainie.  
Starcia w tym rejonie trwają regularnie od 1991 roku. W ich wyniku zginęło około 30 tysięcy osób.
Starcia w tym rejonie trwają regularnie od 1991 roku. W ich wyniku zginęło około 30 tysięcy osób.Foto: Vera Larina/ Shutterstock

W nocy pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem doszło do wymiany ognia. Obie strony wzajemnie obwiniają się o rozpoczęcie ostrzału. "We wtorek wieczorem Azerbejdżan rozpoczął intensywny ostrzał artyleryjski ormiańskich pozycji w okolicach miast Goris, Sotk i Jermuk. W ataku wykorzystano też drony" - podało Ministerstwo Obrony Armenii. Z kolei resort obrony Azerbejdżanu poinformował, że Armenia rozpoczęła "prowokacyjne działania na dużą skalę" w przygranicznych rejonach Daszkesanu, Kelbajaru oraz Lachinu. Miały one polegać na ostrzale moździerzowym.


Kacper Ochman podkreślał analogię obecnej sytuacji z konfliktem obu państw w 2020 r. - Wówczas, w czasie, kiedy rozwijała się Azerbejdżańska ofensywa, mieliśmy bardzo poważne protesty na Białorusi po wyborach prezydenckich, na to nałożył się przewrót w Kirgistanie, uwaga Rosji była więc rozproszona - zaznaczył i przypominał, że sytuacja konfliktu na Ukrainie sprzyja destabilizacji sytuacji na Kaukazie Południowym.

Wskazał w tym kontekście również, że Rosja i Armenia są członkami Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zborowym (ODKB), który jest sojuszem wojskowym i zgodnie z podpisanymi traktatami, agresja na którekolwiek z państw układu zostanie potraktowana jako atak na całą organizację. - Sam fakt, że ostrzał ma miejsce nie na terytorium Górnego Karabachu, ale na terenie Armenii właściwej to bardzo poważne wyzwanie i test dla Rosji - stwierdził.

Posłuchaj
13:33 PR24 2022_09_13-20-34-06.mp3 Kacper Ochman o konflikcie Armenia - Azerbejdżan (Polskie Radio 24 / Kontrapunkt)

Pomiędzy obydwoma krajami co pewien czas następuje wymiana ognia. Chodzi o sporny teren Górskiego Karabachu należącego do Azerbejdżanu, lecz zamieszkanego przez większość ormiańską, do którego roszczą sobie prawa zarówno Armenia, jak i Azerbejdżan.

Starcia w tym rejonie trwają regularnie od 1991 roku. W ich wyniku zginęło około 30 tysięcy osób.

Posłuchaj
10:21 PR24 2022_09_13-20-47-50.mp3 Maria Piechowska o ofensywie wojsk ukraińskich (Polskie Radio 24 / Kontrapunkt)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Kontrapunkt

Prowadzący: Michał Strzałkowski

Goście: Kacper Ochman, Maria Piechowska

Data emisji: 13.09.2022

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także