more_horiz

Przyczyny konfliktu Kirgistanu i Tadżykistanu. Kacper Ochman: chodzi o granicę i dostęp do wody

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 21:04
- Z prawie tysiąca kilometrów granicy, połowa jest nieuregulowana. Oprócz kwestii nieuregulowanej granicy problemem jest też jej układ - powiedział w Polskim Radiu 24 Kacper Ochman z portalu kierunekkaukaz.pl.
Problemem w Azji Centralnej jest dostęp do wody
Problemem w Azji Centralnej jest dostęp do wodyFoto: La bionda sulla Honda/shutterstock.com

Rosną napięcia na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu. Liczba ofiar śmiertelnych prowadzonych w zeszłym tygodniu walk na pograniczu Kirgistanu i Tadżykistanu wzrosła do 94. Kirgistan poinformował o 59, natomiast Tadżykistan o 35 zabitych. Walki na niestabilnej od lat granicy obu państw wybuchły w ubiegłą środę, a od piątku obowiązuje między nimi zawieszenie broni.

Problem z granicą

Kacper Ochman powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że konflikt ten trwa od dawna, a za wszystko odpowiada niejasna granica między państwami. - Z prawie tysiąca kilometrów granicy, połowa jest nieuregulowana. Oprócz kwestii nieuregulowanej granicy problemem jest też jej układ. Poplątane enklawy, gdzie mieszają się przedstawiciele obu ludów - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 wskazał także na inny kluczowy aspekt konfliktu. - Dochodzi do tego także kwestia dostępu do wody. W Azji Centralnej jest to coraz większy problem. W Europie mówimy, że problem dostępu do wody stanie się niedługo problemem globalnym. On w Azji już jest - ocenił.

- Nigdzie indziej na świecie niż tam nie widać zmian w klimacie, które następują. W tym roku w Uzbekistanie odnotowano najwyższą temperaturę od pierwszej połowy XX wieku – 58 st. Celsjusza - powiedział.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
25:02 PR24_mp3 2022_09_20-20-33-33.mp3 Kacper Ochman m.in. o sytuacji w Azji Centralnej (Kontrapunkt)

* * *

Audycja: Kontrapunkt

Prowadzący: Michał Strzałkowski

Gość: Kacper Ochman (kierunekkaukaz.pl)

Data emisji: 20.09.2022

Godzina emisji: 20.33

dz

Zobacz także

Zobacz także