more_horiz

Zielone światło dla Szwecji w NATO. "To jest przełom"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 21:22
- Dla Szwedów to bardzo znacząca zmiana w kontekście polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Doświadczenia związane z polityką neutralności bardzo mocno wpłynęły na kulturę strategiczną Skandynawów - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bałtyckich i skandynawskich Instytutu Europy Środkowej i UMCS w Lublinie dr Damian Szacawa. Gościem był również ekspert ds. tureckich z Uniwersytetu Warszawskiego dr Konrad Zasztowt.
O zgodzie Turcji na członkostwo Szwecji w Sojuszu poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Wilnie po spotkaniu z prezydentem Recepem Erdoganem i premierem Ulfem Kristerssonem
O zgodzie Turcji na członkostwo Szwecji w Sojuszu poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Wilnie po spotkaniu z prezydentem Recepem Erdoganem i premierem Ulfem KristerssonemFoto: PAP/EPA/FILIP SINGER

W poniedziałek wieczorem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się przekazać wniosek o akcesję Szwecji do Sojuszu pod głosowanie w parlamencie i zapewnił, że zostanie on ratyfikowany. Poinformował o tym sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Wilnie po spotkaniu z premierem Szwecji i prezydentem Turcji. Tym samym Szwecja stanie się 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Szwecja i Finlandia złożyły wnioski akcesyjne do NATO w ubiegłym roku w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę. Finlandia dołączyła do Sojuszu w kwietniu bieżącego roku. Wniosek danego kraju musi zostać zaakceptowany przez wszystkich 31 członków NATO.

Turcja nie chciała wyrazić zgody na akcesję Szwecji, oskarżając władze w Sztokholmie m.in. o dawanie schronienia Kurdom, którym Ankara zarzucała terroryzm. Oprócz tego Recep Tayyip Erdogan domagał się, by Unia Europejska "otworzyła drogę" do członkostwa Turcji we Wspólnocie.

Więcej w nagraniu. Gościem drugiej części audycji był ekspert ds. tureckich dr Konrad Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego. 

***

Audycja"Kontrapunkt"

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Damian Szacawa (ekspert ds. bałtyckich i skandynawskich Instytutu Europy Środkowej i UMCS w Lublinie), 
dr Konrad Zasztowt (ekspert ds. tureckich z Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 11.07.2023

Godzina emisji: 20.33

PR24/jt

Zobacz więcej na temat: pr24 NATO Szwecja Turcja

Zobacz także

Zobacz także