more_horiz

"Zrobili z igły widły". Dyrektor OSW skomentował postawę Ukrainy wobec Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 21:46
Wojciech Konończuk i Juliusz Sabak ocenili na antenie Polskiego Radia 24 zaproszenie polskiego ambasadora do ukraińskiego MSZ jako nieproporcjonalne do sytuacji. Zauważyli także, że takie działania nie pomagają w podtrzymywaniu dobrych relacji.
Wojciech Konończuk i Juliusz Sabak krytycznie ocenili postawę Ukrainy wobec Polski
Wojciech Konończuk i Juliusz Sabak krytycznie ocenili postawę Ukrainy wobec PolskiFoto: Shutterstock/Leonid Andronov

Ambasador Bartosz Cichocki został zaproszony do ministerstwa spraw zagranicznych w związku z wypowiedzią szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcina Przydacza. Strona ukraińska miała dopatrzeć się w niej oskarżeń pod adresem uchodźców z Ukrainy dotyczących rzekomej niewdzięczności za pomoc od Polski. W odpowiedzi Polska zaprosiła do MSZ ambasadora Ukrainy.

Postawę strony ukraińskiej skomentował premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu napisał na Twitterze, że "wezwanie polskiego ambasadora - reprezentanta kraju, który jako jedyny pozostał w Kijowie w dniu inwazji Rosji na Ukrainę, do ukraińskiego MSZ, nigdy nie powinno mieć miejsca. W polityce międzynarodowej, w obliczu toczącej się wojny, biorąc pod uwagę ogrom wsparcia, jakiego Polska udzieliła Ukrainie, takie błędy nie powinny się zdarzać."

Reakcja Ukrainy

Wojciech Konończuk ocenił zaproszenie naszego ambasadora jako "kuriozalne". - Nie ma relacji między jakimikolwiek sąsiadami, które są wolne od napięć czy sporów. Mam wrażenie, że strona ukraińska zrobiła z igły widły. Z dość niewinnej wypowiedzi Marcina Przydacza, który powiedział, że Ukraina powinna zacząć doceniać naszą postawę - powiedział.

- W odpowiedzi usłyszeliśmy komunikat wiceszefa biura prezydenta Zełenskiego zamieszczony wczoraj, który był zupełnie nieadekwatną odpowiedzią w stosunku do problemu. Z kolei dzisiaj mieliśmy kuriozalne wezwanie ambasadora Bartosza Cichockiego - który jako jeden z nielicznych dyplomatów został w Kijowie po 24 lutego. Postrzegam to, delikatnie mówiąc, jako działanie nieproporcjonalne do problemu - podkreślił.

Dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich zauważył również, że takim zachowaniem Ukraina nie zyskuje sympatii nad Wisłą. - Stronie ukraińskiej zabrakło chyba empatii i zrozumienia sytuacji. Takie działanie nie przyczynia się do wzrostu sympatii wobec władz ukraińskich w Polsce - ocenił.

Stosunki Polski i Ukrainy

Podobnie całą sytuację ocenił Juliusz Sabak. Jego zdaniem w taki sposób łatwo jest zaprzepaścić to, co udało się zbudować między naszymi krajami. - Na pewno jest tutaj mocna drażliwość i reakcja Ukrainy wydaje się przesadzona. Kogoś ewidentnie poniosły nerwy i powiedział za dużo. Odpowiedź była nieproporcjonalnie przesadzona. Łatwo w ten sposób zaprzepaścić dobre stosunki - powiedział.

- Dyplomacja nie powinna polegać na takich emocjonalnych gestach i nakręcaniu tych reakcji - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
24:23 PR24_mp3 2023_08_01-20-33-10.mp3 Wojciech Konończuk i Juliusz Sabak m.in. o postawie Ukrainy wobec Polski (Kontrapunkt)

***

AudycjaKontrapunkt

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: Wojciech Konończuk (dyrektor OSW), Juliusz Sabak (Portal Obronny)

Data emisji: 01.08.2023

Godzina emisji: 20.33

dz

Zobacz także

Zobacz także