X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ks. Waldemar Cisło: w Europie dochodzi do profanacji. To niepokoi

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 07:59
- Widzimy, że często nie chodzi o napad rabunkowy, tylko o pokazanie: "nie ma dla was tutaj miejsca" - mówił o atakach na kościoły ks. Waldemar Cisło z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Duchowny opowiadał w Polskim Radiu 24 o prześladowaniach chrześcijan na świecie - na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Ameryce Południowej i Azji, ale też w Europie.
Audio
Wnętrze kościoła
Wnętrze kościołaFoto: Pixabay

Gość Polskiego Radia 24 przywołał raport organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który mówi, że w 2019 roku zauważono 3000 przypadków profanacji. Przywołał przykład z Francji, gdzie wyłamano tabernakulum, a konsekrowany Najświętszy Sakrament wetknięto w odchody, ułożone w formie krzyża.- Chodzi o pogardę dla tego, co najświętsze dla chrześcijan - ocenił.

shutterstock_kosciol-1200.jpg
Coraz więcej włamań do kościołów we Francji. Sprawcy dopuszczają się profanacji Najświętszego Sakramentu.

Odległe części świata

Rozmówca Polskiego Radia zwrócił uwagę, że do prześladowań dochodzi w odległych częściach świata. - Pierwszy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym to był stan Orisa w Indiach. Tam były pogromy skierowane przeciwko chrześcijanom. Istniały młodzieżowe bojówki hinduistyczne, którym partie radykalne płaciły za palenie kościołów, szkół i domów chrześcijańskich, a które dokumentowały swoje czyny. Te filmy wpadły w ręce biskupa katolickiego i mieliśmy dowody na to, jak to wyglądało - mówił ks. Waldemar Cisło.

- Były wyznaczone nagrody za głowę księdza, za głowę zakonnic - dodał.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Bielsko-Biała: nieznany sprawca sprofanował Krzyż Trzeciego Tysiąclecia

Gość Polskiego Radia ocenił, że "podobną sytuację mamy w Pakistanie, gdzie jest malutka grupa chrześcijan". - Słyszymy, że 800 dziewcząt i kobiet jest porywanych, a rodzina jest bezsilna, bo nie stać ich na adwokata. Policja i wojsko, których dowódcy są muzułmanami, nawet nie mają interesu w tym, by ścigać swoich braci muzułmanów - wyliczał.

Niezgoda na system kastowy

Kapłan zwrócił uwagę, że w Indiach obecna jest ideologia "jeden naród, jedna religia, jedno państwo". - To nic nowego, chodzi o czystą rasę. Chrześcijaństwo w Indiach będzie zawsze odpychane, bo tam mamy system kastowy, a chrześcijanie nie uznają grupowania, czy klasyfikowania ludzi na gorszych i lepszych. Ci niedotykalni byli traktowanie jak ludzie, więc chrześcijanie nie mogli być akceptowani - ocenił ks. Waldemar Cisło.

Pytany o relacje chrześcijan z innymi religiami w Chinach, ocenił, że są one różne w zależności od prowincji. - Są przypadki wprowadzania przepisów o tym, że niepełnoletni nie mogą sami chodzić do kościoła, słyszymy o ścinaniu krzyży, bo nie mogą one być eksponowane i o zabieraniu ziem kościelnych, które były atrakcyjnym dla deweloperów terenem. To problem złożony, trudno go oceniać z zewnątrz, ale głosy, przychodzące z wewnątrz, są bardzo rozgoryczone - mówił gość Polskiego Radia.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Pakistan: sąd najwyższy zezwolił na śluby muzułmanów z dziećmi

- Zobaczymy, jak ten dialog się potoczy. Nam, członkom Kościoła Katolickiego, pozostaje ufać, że mądrość papieża pokaże się i że ma to większy sens - ocenił ks. Waldemar Cisło.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Wojna cywilizacji"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: ks. Waldemar Cisło (Pomoc Kościołowi w Potrzebie; UKSW)

Data emisji: 15.02.2020

Godzina emisji: 07.35

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozbite figury, skradziona monstrancja i hostia. Profanacja kościoła we Francji

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 17:26
Kościół w 6-tys. miejscowości Tonnay-Charente w departamencie Charente-Maritime w zachodniej Francji został zbezczeszczony - poinformował biskup La Rochelle i Saintes.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prześladowania chrześcijan w Pakistanie. Prawniczka Humy Yonus: żadne groźby mnie nie powstrzymają

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 12:23
- To nie tak, że się nie boję o swoje życie, ale moje zaangażowanie na rzecz prześladowanych chrześcijan uważam za swoją misję i służbę Bogu i Kościołowi. Żadne groźby mnie nie powstrzymają - mówi o swojej działalności na rzecz porwanej Humy Yonus reprezentująca ją katolicka adwokat z Pakistanu, Tabassam Yousaf.  
rozwiń zwiń