X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Próba zdyskredytowania konserwatywnej kontrrewolucji". Jakub Pacan o zamieszkach w USA

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 08:15
- Ten mężczyzna, który był do pasa rozebrany, był przebrany w te rogi - to jest wszędzie pokazywane na świecie. To służy temu, żeby zdyskredytować konserwatywną kontrrewolucję, która się dokonuje w Stanach. Gdyby ci ludzie nie weszli na Kapitol, gdyby protestowali w sposób pokojowy, to myślę, że to by było o wiele bardziej niebezpieczne dla tych środowisk liberalno-lewicowych - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta tygodnika "Solidarność" Jakub Pacan.
Demonstranci przed Kapitolem USA
Demonstranci przed Kapitolem USAFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
USA PAP (2)-1200.jpg
"Donalda Trumpa można odsunąć od władzy w ciągu godziny". Roman Rewald o sytuacji w USA

Wydarzenia ubiegłego tygodnia w Stanach Zjednoczonych przykuły wzrok obserwatorów na całym świecie. W środę wieczorem (czasu polskiego) w Waszyngtonie miały miejsce obrady Kongresu, który miał zatwierdzić wybór Joe Bidena na prezydenta. W tym czasie odbył się wiec zwolenników Donalda Trumpa, którzy - po przemówieniu prezydenta - rozpoczęli szturm na Kapitol, wdarli się do niego, przerwali obrady, czym wzbudzili zdumienie w całym świecie. W wyniku zamieszek zginęło 5 osób, w tym zastrzelona weteran Sił Powietrznych, zwolenniczka Donalda Trumpa oraz jeden z funkcjonariuszy policji broniących Kapitolu.

Czytaj więcej:

Atak czy prowokacja?

Zamieszki w Waszyngtonie zanalizowane zostały już pod kątem społecznym, politycznym, przez ekspertów, publicystów, amerykanistów, dziennikarzy i politologów. W audycji "Wojna cywilizacji" Robert Tekieli wraz z zaproszonym gościem Jakubem Pacanem przyjrzeli się tym wydarzeniom z perspektywy trwającej od lat na świecie owej wojny cywilizacyjnej.

Jakub Pacan zwrócił uwagę na kilka rzeczy, o których dotąd w mediach się nie mówiło zbyt obficie. Jedną z nich jest fakt, że obserwując obrazki z Waszyngtonu można dostrzec m.in. sceny, na których widać, jak służby chroniące Kapitolu... wpuszczają i kierują szturmującymi go demonstrantami. Jak stwierdził publicysta, takie zachowanie służb może sugerować, że wydarzenie zostało przynajmniej w części sprowokowane celowo - aby skompromitować konserwatywną część społeczeństwa.

- Ten mężczyzna, który był do pasa rozebrany, był przebrany w te rogi - to jest wszędzie pokazywane na świecie. To służy temu, żeby zdyskredytować konserwatywną kontrrewolucję, która się dokonuje w Stanach. Gdyby ci ludzie nie weszli na Kapitol, gdyby protestowali w sposób pokojowy, to myślę, że to by było o wiele bardziej niebezpieczne dla tych środowisk liberalno-lewicowych, niż to, co się stało. Bo teraz oni mają bardzo łatwe narzędzie, żeby to po prostu wyśmiać - mówił.

USA PAP-1200.jpg
"Służby w ogóle nie obstawiły Kongresu". Irena Lasota o wydarzeniach w USA

"To może napawać nadzieją"

- Pojawiła się w świecie mediów (...) taka narracja, że oto weszli barbarzyńcy, że tak kończą rządy populiści, że dobrze, że ten Trump odchodzi. Tymczasem człowieka, który ma konserwatywne poglądy, to może napawać nadzieją. Nie sama forma! Ale ja sobie pomyślałem: "czy taka mobilizacja wyborców konserwatywnego polityka byłaby możliwa w Europie? Czy taka kontrrewolucja konserwatywna byłaby możliwa w Europie?". (...) I wydaje mi się, że nie, ponieważ tutaj już raczej rewolucja wygrała - podkreślił Jakub Pacan.

Dodał, że to, co się dzieje teraz w Ameryce, nie prowadzi do wojny domowej, a równocześnie może napawać nadzieją myślących w sposób tradycyjny chrześcijan, którzy widzą zagrożenie w tej rewolucji, która się przetacza przez świat. - Ci ludzie się tam zmobilizowali - mówił.

W audycji podkreślono - zrobił to zarówno prowadzący, jak i gość - że forma protestu polegająca na szturmie budynków rządowych, atakowaniu służb, wandalizmie i terroryzmie jest całkowicie nie do przyjęcia i wypowiedzi o konserwatywnej kontrrewolucji nie są pochwałą dla wydarzeń z Waszyngtonu.

Posłuchaj
23:35 _PR24_AAC 2021_01_09-07-35-27_Pacan.mp3 Jakub Pacan o protestach i zamieszkach w Waszyngtonie ("Wojna cywilizacji" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Wojna cywilizacji"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: Jakub Pacan (Tygodnik "Solidarność")
Data emisji: 09.01.2021
Godzina emisji: 07.35

PR24/jmo

Czytaj także

Demokraci żądają konsekwencji dla Trumpa. Publicysta: w ten sposób chcą dalej dzielić Republikanów

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 17:38
- Takie zagrania Demokratów obliczone są na jeden cel. Nie chodzi tylko o dalsze demonizowanie prezydenta i uderzanie w Partię Republikańską, ale przede wszystkim wykorzystanie tych protestów, żeby podzielić dalej partię, która jest w kryzysie - powiedział o pomysłach politycznych przeciwników Donalda Trumpa Tomasz Winiarski, publicysta tygodnika "Niedziela".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamieszki w Waszyngtonie. Andrzej Potocki: to wyraz buntu z powodu nierówności społecznych

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 19:51
- Cała demonstracja i wdarcie się na Kapitol jest efektem potężnego konfliktu, którego początek widzieliśmy podczas demonstracji środowisk związanych z Black Lives Matter. Jest to wyraz buntu i frustracja z powodu pogłębiających się nierówności gospodarczych i społecznych w USA - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Potocki, publicysta tygodnika "Sieci". Gościem "Debaty dnia" była także Adam Buła z "Polska The Times".
rozwiń zwiń