"Paru monopolistów rozdaje karty". Prof. Kucharczyk o korporacjach internetowych
- Na naszych oczach falsyfikuje się przekonanie, że internet, to sfera, oaza wolnego słowa. Okazuje się, że to jest sfera opanowana przez paru monopolistów (...) i oni tak naprawdę rozdają karty, i są dysponentami wolności. To kolejne potwierdzenie diagnozy świętego Jana Pawła II o tym, że "grozi nam zakamuflowany totalitaryzm w demokracji bez wartości" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, odnosząc się do sposobu działania wielkich korporacji internetowych, takich jak Google, Facebook czy Twitter.
2021-01-23, 08:45
Powiązany Artykuł
Pierwszy czarnoskóry minister obrony w historii USA. Senat wybrał nowego szefa Pentagonu
Amerykański Senat niemal jednogłośnie zatwierdził nominację emerytowanego generała Lloyda Austina na stanowisko sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych. Austin, który w przeszłości pełnił funkcję szefa Centralnego Dowództwa USA, będzie pierwszym czarnoskórym szefem Pentagonu. Wcześniej w trakcie przesłuchania przed senacką komisją sił zbrojnych Austin oświadczył, że zamierza oczyścić szeregi amerykańskich sił zbrojnych z "rasistów i ekstremistów". Zapowiedział również starania na rzecz zwiększenia różnorodności w wojsku oraz zniesienie wprowadzonego przez administrację Donalda Trumpa zakazu służby dla osób transpłciowych. W audycji "Wojna cywilizacji" mówił o tym prof. Grzegorz Kucharczyk.
Gość PR24 stwierdził, że w wypowiedzi nowego szefa Pentagonu mamy do czynienia z "ekspresją ideologii, ze zwycięstwem ideologii nad twardą polityką".
- Wydawałoby się, że mocarstwa takie jak Stany Zjednoczone powinny kategorię racji stanu doskonale znać. Ale tutaj widać, że w administracji, nota bene katolika, Joe Bidena, raczej górują takie poglądy, które są motywowane tylko i wyłącznie ideologicznie, co też pokazuje ostry skręt w lewo Partii Demokratycznej - mówił prof. Grzegorz Kucharczyk.
- Nowy szef Pentagonu rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO. "Podkreślono znaczenie sojuszu"
- USA: kilkudziesięciu członków sił zbrojnych brało udział w zamieszkach w Waszyngtonie
"Potwierdzenie diagnozy Jana Pawła II"
W audycji poruszono także temat coraz większej władzy wielkich amerykańskich korporacji internetowych, tzw. big-tech, które obejmują coraz większą kontrolę nad światem opierając się właściwie nie na przepisach prawnych czy ogólnie obowiązujących zasadach, ale na własnych, ideologicznie konstruowanych i wybiórczo traktowanych, regulaminach.
Powiązany Artykuł
Polityka międzynarodowa USA. Szczęsnowicz: Biden będzie groził palce takim państwom jak Polska i Węgry
- Dla lewicy kluczowy jest przymiotnik "słuszne" albo "niesłuszne". Także protest czy przemoc mogą być słuszne - na przykład obalanie pomników w Stanach Zjednoczonych, i przemoc może być niesłuszna, jeżeli tacy czy inni zwolennicy Donalda Trumpa wtargną do Kapitolu. Podobnie cenzura może być słuszna i cenzura może być niesłuszna. Idąc szerzej - można powiedzieć, że na naszych oczach falsyfikuje się przekonanie, że internet, to sfera, oaza wolnego słowa - stwierdził prof. Kucharczyk.
- Teraz okazuje się, że to jest sfera opanowana przez paru monopolistów (...) i oni tak naprawdę rozdają karty i są dysponentami wolności. To jest oczywiście kolejne potwierdzenie diagnozy świętego Jana Pawła II o tym, że "grozi nam zakamuflowany totalitaryzm w demokracji bez wartości" - dodał.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu
REKLAMA
* * *
Audycja: "Wojna cywilizacji"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk)
Data emisji: 23.01.2021
Godzina emisji: 07.35
IAR/PAP/PR24/jmo
Polecane
REKLAMA