Matematyka "nauką skażoną rasizmem"? Ks. prof. Bortkiewicz: to burzenie fundamentów naszego myślenia

- Jeżeli zakwestionujemy matematykę, która jest królową nauk, która jest na wskroś obiektywna, to wchodzimy w chaos postmodernistyczny, który sprawia, że nie możemy stwierdzić, że coś jest dobrem albo złem, że mamy do czynienia z normalnością albo z patologią - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk i specjalista w zakresie teologii moralnej.

2021-02-20, 08:30

Matematyka "nauką skażoną rasizmem"? Ks. prof. Bortkiewicz: to burzenie fundamentów naszego myślenia
zdjęcie ilustracyjne. Foto: R. MACKAY PHOTOGRAPHY, LLC/Shutterstock

- Myślałem, że nic już mnie nie zaskoczy w działalności rewolucjonistów neomarksistowskich, ale Ministerstwo Edukacji stanu Oregon wydało zbiór zaleceń dla nauczycieli matematyki, który ma im pomóc w zwalczaniu rasizmu i białej supremacji w nauczaniu tej dziedziny - powiedział prowadzący audycję Robert Tekieli. 

Powiązany Artykuł

Twitter free shutt-1200.jpg
"Nowy totalitaryzm". Tomasz Teluk o mediach społecznościowych

"Podstawy dekonstrukcji rasizmu w matematyce podają zasadnicze cechy antyrasistowskich nauczycieli matematyki i krytyczne podejście, aby dokonać demontażu białej supremacji w klasach matematycznych" - napisano we wstępie do zaleceń. 

Jak zaznaczył Robert Tekieli takie podejście ma wynikać z tezy, że nauczanie matematyki jak i sama matematyka są "trwale skażone rasizmem i poczuciem białej wyższości". Co ma się z kolei przejawiać poprzez "uznawanie za wartość obiektywizmu matematyki, czyli dzielenia odpowiedzi na poprawne i błędne".


Posłuchaj

kr. prof. Paweł Bortkiewicz o rewolucji kulturalnej (Wojna cywilizacji) 22:32
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

- To sprawa, która wymaga nie tylko przejścia z ironicznym uśmieszkiem, ale trzeba się nad nią nieco pochylić - podkreślił ks. prof. Paweł Bortkiewicz. 

- Bo jeżeli oskarżamy, zakwestionujemy matematykę - królową nauk, która jest zarazem podstawą, fundamentem myślenia, opisu rzeczywistości świata, w samym w swoim rdzeniu jest na wskroś obiektywna, a według jej zasad zwykliśmy oceniać, wartościować świat, że jest on zero-jedynkowy, że coś jest dodatnie, a coś jest ujemne, że coś jest większą wartością, a coś mniejszą - to wchodzimy w chaos postmodernistyczny, który sprawia, że nie możemy stwierdzić, że coś jest dobrem albo że coś jest złem - powiedział kapłan. 

Jego zdaniem w przypadku zakwestionowania matematyki nie możemy również stwierdzić, "że mamy do czynienia z normalnością i patologią, z normą i patologią".

- Jest to burzenie fundamentów naszego myślenia. Jak wiemy, to burzenie przekłada się później na sferę kultury i sferę polityki. Bo efektem tego jest odrzucenie chociażby podziału norma-patologia. A to ma swoje konsekwencje choćby w obecnej rewolucji genderowej, w obecnej rewolucji homoseksualnej - podsumował gość PR24. 

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Audycja: "Wojna cywilizacji"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: ks. prof. Paweł Bortkiewicz (etyk) 

REKLAMA

Data emisji: 20.02.2021

Godzina: 7.35

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej