X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sytuacja Kościoła w Niemczech. Prof. Kucharczyk: mamy do czynienia z ostatnim stadium przed schizmą

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 08:01
- To pełzająca schizma, której obecnie widzimy ostatnie stadium. Teraz będą błogosławić ludzi, którzy deklarują że nie chcą żyć w związku sakramentalnym. To de facto błogosławienie grzechu - powiedział o sytuacji niemieckiego Kościoła i buntu wobec nauczania Kościoła katolickiego prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk i specjalista ds. Niemiec.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Niemieccy biskupi, pomimo wyraźnego sprzeciwu Stolicy Apostolskiej, zapowiedzieli, że będą błogosławić w kościołach związki osób homoseksualnych. Sprawa budzi szczególne kontrowersje, ponieważ ze strony niemieckiego episkopatu zakrawa to na bunt ogłoszony tuż po rozstrzygnięciu wydanym w tej sprawie przez Kongregację Nauki Wiary. 

Kościół LGBT Free shutt-1200.jpg
Robert Tekieli: niemiecki Kościół głosi herezje i dąży do schizmy

"Pełzająca schizma"

Prof. Grzegorz Kucharczyk podkreślił, że obecne działania Kościoła w Niemczech to element myślenia i działania, który widać od wielu lat. - Zaczęło się od zanegowania buntu Kościoła zachodnioniemieckiego od nauczania Kościoła powszechnego. Działo się to w 1968 roku, kiedy zanegowano encyklikę Pawła VI Humanae Vitae, która mówiła o niedopuszczalności antykoncepcji. Ten but trwa już ponad 50 lat - powiedział.

Czytaj również:

Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że z tym problemem spotkał się Jan Paweł II. - Z taką postawą zetknął się niejednokrotnie Jan Paweł II. Po zjednoczeniu Niemiec musiał, kolokwialnie mówiąc, kolanem dopychać zgodę biskupów niemieckich na wycofanie katolickich poradni rodzinnych na procedurę aborcji. Było skonstruowane to tak, że tzw. poradnictwo rodzinne jest koniecznym elementem do dopuszczenia do aborcji. Biskupi niemieccy też nie widzieli konieczności czytelnego świadectwa Kościoła ws. obrony życia - powiedział. 

- Dopiero wielokrotne interwencje Jana Pawła II i prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Ratzingera, przyniosły skutek. Podobnie było z kwestią nauki Kościoła o niedopuszczaniu osób żyjących w tzw. związkach cywilnych do Komunii świętej. To pełzająca schizma, której obecnie widzimy ostatnie stadium. Teraz będą błogosławić ludzi, którzy deklarują że nie chcą żyć w związku sakramentalnym. To de facto błogosławienie grzechu - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
22:34 PR24_mp3 2021_05_01-07-35-55.mp3 Prof. Grzegorz Kucharczyk o sytuacji Kościoła w Niemczech ("Wojna cywilizacji")

* * *

Audycja: "Wojna cywilizacji"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk
Data emisji: 01.05.2021
Godzina emisji: 07.35

dz

Czytaj także

"Niemcy chcieli pozbyć się warstwy przywódczej Kościoła". Jagodzińska o więźniach Dachau

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 12:14
- Ks. Leon Stępniak zapytał mnie przed śmiercią, czy nie chciałabym kontynuować pamięci o ofiarach obozu - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Anna Jagodzińska, historyk, badaczka tematu polskich duchownych zamęczonych w Dachau. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To była golgota duchowieństwa polskiego". Biskup Mering o obozie koncentracyjnym Dachau

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 10:19
Dziś jest obchodzony Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 2002 roku. Biskup senior diecezji włocławskiej Wiesław Alojzy Mering zwraca uwagę na to, że centrum tego dnia jest Dachau - miejsce, gdzie byli mordowani klerycy, kapłani, biskupi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt na Ukrainie. Watykan gotów do mediacji w ramach grupy kontaktowej

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 13:02
Watykan jest gotów do mediacji między Ukrainą a Rosją, ale tylko w ramach mińskiej grupy kontaktowej - poinformował prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich, kardynał Leonardo Sandri. Mówił o tym w wypowiedzi dla portalu repubblica.it.
rozwiń zwiń