more_horiz

"Kiedyś traktowana jako zbrodnia, dziś jako prawo człowieka". Ks. prof. Bortkiewicz o aborcji

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 08:30
- Norymberga rozliczała między innymi niemieckich lekarzy nazistowskich - także z aborcji przeprowadzanych w obozach. To było traktowane jako zbrodnia przeciwko ludzkości. Dziś zaś o aborcji mówi się jako o prawie człowieka - podkreślił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk i specjalista w zakresie teologii moralnej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kishivan

Przy okazji sporu dotyczącego wyboru rzecznika praw obywatelskich, europoseł Sylwia Spurek stwierdziła, że aborcja to prawo człowieka. Jak zaznaczył prowadzący audycję Robert Tekieli, "chodzi o tak zwane prawa reprodukcyjne, których nie było w roku 1948, kiedy ustanawiano kanon praw człowieka".

Fundacja-Proelio 1200.jpg
"Każde życie jest cudem". Mieli zostać abortowani, dziś opowiadają swoje historie

- Czy dialog z lewicą jest możliwy, skoro oni używają dziś zupełnie innych pojęć, zupełnie innego języka? - pytał dziennikarz. 

- Jestem bardzo sceptyczny wobec takiego dialogu. Aby móc stosować dialog, trzeba mieć przynajmniej kilka pojęć, kilka słów rozumianych wspólnie - w tym samym kodzie kulturowym. Takim pojęciem są na pewno prawa człowieka, osoby ludzkiej - stwierdził ks. prof. Paweł Bortkiewicz. 


Posłuchaj
22:09 PR24_mp3 2021_06_12-07-35-56.mp3 Ks. prof. Paweł Bortkiewicz o zmianie rozumienia ważnych dla cywilizacji pojęć (Wojna cywilizacji)

 

Zaznaczył, iż "problemem jest właśnie to, że te pojęcia są dziś traktowane w kategoriach swoistego pozytywizmu prawnego, a w zasadzie - dyktatu pozytywizmu prawnego".

- Chodzi o to, że ustala się pojęcia w sposób zupełnie arbitralny, myląc roszczenia z prawami. Bo tak zwane prawa reprodukcyjne nie mają nic wspólnego z prawami człowieka. Bardzo ważnym jest to przypomnienie 1948 roku, a więc Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Ona powstała w jakimś sensie po Norymberdze, po roku 1947. I to jest ważny szczegół - powiedział gość PR24. 

- Bo Norymberga rozliczała między innymi niemieckich lekarzy nazistowskich. Rozliczała także z aborcji przeprowadzanych w obozach. To było traktowane jako zbrodnia przeciwko ludzkości. A więc mamy tu przeskok od zbrodni do prawa. Jest to przeskok tak horrendalny, że trudno jest tu mówić o jakiejś możliwości dialogu. Możemy mówić o debacie, dyskusji, ale nie nadużywałbym w tym przypadku słowa dialog. Obawiam się, nie ma szansy porozumienia - dodał ks. Paweł Bortkiewicz. 

Więcej w nagraniu.

Audycja: "Wojna cywilizacji"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: ks. prof. Paweł Bortkiewicz (etyk) 

Data emisji: 12.06.2021

Godzina: 7.35

bartos

Zobacz więcej na temat: społeczeństwo aborcja POLSKA

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem