more_horiz

Czeski Sąd Konstytucyjny wykluczył homoadopcję. Ks. Chyła: ucieszyła mnie ta decyzja

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 08:45
- Jako ludzie jesteśmy powołani do życia dzięki mężczyźnie i kobiecie, ojca i matki potrzebujemy też do prawidłowego rozwoju - mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr Janusz Chyła, teolog, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/davide bonaldo

Gość PR24 komentował między innymi wyrok Trybunału Konstytucyjnego Czech w sprawie tzw. małżeństw jednopłciowych i adopcji przez nie dzieci. Zdaniem księdza, wojna cywilizacji jest dziś widoczna wszędzie, także w jego parafii. Jak dodał, różne tematy obecne są w rozmowach.

Sąd Konstytucyjny Republiki Czeskiej orzekł, że konstytucja wyklucza prawną możliwość zrównania związków partnerskich z instytucją małżeństwa rozumianego jako związek kobiety i mężczyzny. Sąd Konstytucyjny orzekł też, że czeska konstytucja nie dopuszcza możliwości adopcji dzieci przez pary tej samej płci. Już w 2015 r. sąd ten wykluczył możliwość adopcji przez inne pary niż małżeństwa.


lgbt free parada free shutt 1200 .jpg
Autor bloga "Gej przeciwko światu": jako homoseksualista, nie chcę być włączany w ten zbitek LGBT

"Prawda jest niewygodna"

- Cieszy mnie decyzja Czechów, bo to jedno z najbardziej ateistycznych społeczeństw na kontynencie europejskim. To co obserwuję to mocne spłycenie rozmów, zredukowane ich do emocji, nie ma chęci do szukania prawdy ponieważ ona często jest niewygodna. Wiele badań pokazuje, że człowiek dla prawidłowego rozwoju potrzebuje matki i ojca - powiedział ks. dr Janusz Chyła.

W związku z procedowanym w czeskim parlamencie projektem mającym na celu wprowadzenie tzw. równości małżeńskiej, a zatem doprowadzenie do wdrożenia w Czechach instytucji małżeństw jednopłciowych (od 2006 r. funkcjonuje w Czechach instytucja związku partnerskiego), Sąd Konstytucyjny przypomniał także, że czeska konstytucja nie daje możliwości zrównania jakiejkolwiek innej formy związku z małżeństwem rozumianym jako związek kobiety i mężczyzny. Podobnie jak w Polsce, w Czechach instytucja małżeństwa pozostaje pod konstytucyjną ochroną.


Posłuchaj
21:41 PR24 2021_08_28-07-36-24.mp3 Ks. dr Janusz Chyła o homoadopcji ("Wojna cywilizacji")

***

Audycja: "Wojna cywilizacji"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: ks. dr Janusz Chyła (teolog, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach)

Data emisji: 28.08.2021

Godzina: 07:36

Zobacz także

Zobacz także