more_horiz

Filip Memches: pojęcie tolerancji jest kompletnie zdeformowane

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 08:45
- Liberalizm i marksizm to dwie różne tradycje, ale to one wpływają na społeczeństwa zachodnie i niszczą ich podstawy moralne - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Memches, publicysta.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Filip Memches odniósł się do kulturowych i filozoficznych źródeł cywilizacji zachodniej. - Mamy tu pewną pułapkę, dochodzimy do wniosku, że skoro marksizm został w XX w. wielokrotnie skompromitowany poprzez praktykę tej ideologii na krajach Europy Środkowo-Wschodniej, to nie ma powodu, by ludzi do niego wracali, jednak ludzie Zachodu nie mają doświadczeń, które uodporniłyby ich na te pokusy. Mamy także liberalizm, który uwodzi ludzi Zachodu i Wschodu, który jest absolutyzacją wolności - zaznaczył.

forum jerzy kwaśniewski 1200.jpg
"Uzurpacja w zakresie praworządności i prawa rodzinnego". Prezes Ordo Iuris o działaniach UE

Gość audycji mówił także o podziałach ideowych i ich uwarunkowaniach politycznych w USA. - Partia Demokratyczna w jest ideologicznie skolonizowana przez środowiska radykalnej lewicy, wiceprezydentem jest radykalnie lewicowa Kamala Harris. Prezydent Joe Biden jest katolikiem, mówi o swoje wierze, pokazuje się publicznie na mszach, nie wstydzi się swojej wiary, ale w swoich decyzjach politycznych jej zaprzecza. Jego stanowisko ws. prawa do aborcji i regulacji dotyczących rodziny i małżeństwa pokazuje rozmijanie się wiary z decyzjami politycznymi. To bardzo poważny problem Kościoła dzisiaj, tacy politycy są nie tylko w Stanach Zjednoczonych - podkreślał.

Posłuchaj
22:30 PR24_mp3 2021_10_09-07-35-32.mp3 Filip Memches o przemianach światopoglądowych w krajach Zachodu (Polskie Radio 24 / Wojna cywilizacji)

- Pojęcie tolerancji jest dziś kompletnie zdeformowane. Wydawałoby się, że ludzi, którzy mówią o tolerancji, rozumieją ją jako prawo człowiek do wyrażania własnej opinii, bez prześladowania czy dyskryminowania innych (…) jednak środowiska postulujące pewną rewolucję obyczajową nie wysuwają haseł tolerancji, ale chodzi o zmianę myślenia ludzi - dodał publicysta.

Czytaj także: 

Więcej – w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Wojna cywilizacji

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: Filip Memches

Data emisji: 09.10.2021

Godzina emisji: 7.36

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem