more_horiz

"Tracimy swoją tożsamość". Ks. prof. Bortkiewicz o pomyśle federalizacji UE

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 08:19
- Federalizacja Europy oznaczałaby utratę tożsamości - stwierdził w Polskim Radiu 24 ks. prof. Paweł Bortkiewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Gość audycji "Wojna cywilizacji" stwierdził, że pomysł ten, pochodzący od Altiero Spinellego, jest "uwspółcześnioną wersją Manifestu Komunistycznego Marska".
Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: federalizacja Europy oznaczałaby utratę naszej tożsamości
Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: federalizacja Europy oznaczałaby utratę naszej tożsamościFoto: shutterstock.com/VanderWolf Images

Wśród ojców Unii Europejskiej wymienia się m.in. Altiero Spinellego, komunistę i zwolennika federalizacji Europy. Choć wiele jego postulatów upadło, dziś - często wbrew woli państw członkowskich UE - są one wprowadzane w życie. Coraz ściślejsza integracja i coraz większa wszechwładza instytucji europejskich, staje się faktem. Wreszcie zaś w największym państwie UE - w Niemczech - przy okazji powstawania nowego rządu podpisana została umowa koalicyjna, w której wprost wyrażona została chęć dążenia do utworzenia Europy federacyjnej, z jej konstytucją i prawem ponad przepisami krajowymi. W audycji "Wojna cywilizacji" mówił o tym ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Federalizacja UE "oznacza zniszczenie UE"

Gość PR24 stwierdził, że uczynienie z Europy państwa federacyjnego, zaś z państw - krajów związkowych - spowoduje utratę tożsamości. - To jest sprawa fundamentalnie ważna. Projekt Spinellego jest uwspółcześnioną wersją Manifestu Komunistycznego Marksa. Rzeczywiście postuluje nie tylko zniesienie granic, ale zniesienie też tożsamości państwowej, narodowej, kulturowej. [...] Chodzi o stworzenie kołchozu unijnego, w którym wszystkie państwa będą funkcjonować tak, jak w kołchozie, na zasadach teoretycznie równości, a praktycznie - zniewolenia - mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

- To jest model, który w pewnej skali już żeśmy przerabiali. Tracimy swoją tożsamość, tracimy podstawy bytu narodowego. A naród jest strukturą naturalną. Na bazie narodu wyrasta państwo. Obok rodziny, naród jest strukturą podstawową i naturalną. Więc to jest niszczenie podstaw. Paradoksalnie projekt budowy nowej Unii Europejskiej oznacza praktycznie jej niszczenie - dodał.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:04 PR24_mp3 2021_12_04-07-35-02_WC.mp3 Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: federalizacja Europy oznaczałaby utratę naszej tożsamości ("Wojna cywilizacji" / PR24)

* * *

Audycja: "Wojna cywilizacji"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: ks. prof. Paweł Bortkiewicz (UAM)
Data emisji: 04.12.2021
Godzina emisji: 07.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także