more_horiz

"Tracimy swoją tożsamość". Ks. prof. Bortkiewicz o pomyśle federalizacji UE

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 08:19
- Federalizacja Europy oznaczałaby utratę tożsamości - stwierdził w Polskim Radiu 24 ks. prof. Paweł Bortkiewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Gość audycji "Wojna cywilizacji" stwierdził, że pomysł ten, pochodzący od Altiero Spinellego, jest "uwspółcześnioną wersją Manifestu Komunistycznego Marska".
Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: federalizacja Europy oznaczałaby utratę naszej tożsamości
Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: federalizacja Europy oznaczałaby utratę naszej tożsamościFoto: shutterstock.com/VanderWolf Images

Wśród ojców Unii Europejskiej wymienia się m.in. Altiero Spinellego, komunistę i zwolennika federalizacji Europy. Choć wiele jego postulatów upadło, dziś - często wbrew woli państw członkowskich UE - są one wprowadzane w życie. Coraz ściślejsza integracja i coraz większa wszechwładza instytucji europejskich, staje się faktem. Wreszcie zaś w największym państwie UE - w Niemczech - przy okazji powstawania nowego rządu podpisana została umowa koalicyjna, w której wprost wyrażona została chęć dążenia do utworzenia Europy federacyjnej, z jej konstytucją i prawem ponad przepisami krajowymi. W audycji "Wojna cywilizacji" mówił o tym ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Federalizacja UE "oznacza zniszczenie UE"

Gość PR24 stwierdził, że uczynienie z Europy państwa federacyjnego, zaś z państw - krajów związkowych - spowoduje utratę tożsamości. - To jest sprawa fundamentalnie ważna. Projekt Spinellego jest uwspółcześnioną wersją Manifestu Komunistycznego Marksa. Rzeczywiście postuluje nie tylko zniesienie granic, ale zniesienie też tożsamości państwowej, narodowej, kulturowej. [...] Chodzi o stworzenie kołchozu unijnego, w którym wszystkie państwa będą funkcjonować tak, jak w kołchozie, na zasadach teoretycznie równości, a praktycznie - zniewolenia - mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

- To jest model, który w pewnej skali już żeśmy przerabiali. Tracimy swoją tożsamość, tracimy podstawy bytu narodowego. A naród jest strukturą naturalną. Na bazie narodu wyrasta państwo. Obok rodziny, naród jest strukturą podstawową i naturalną. Więc to jest niszczenie podstaw. Paradoksalnie projekt budowy nowej Unii Europejskiej oznacza praktycznie jej niszczenie - dodał.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:04 PR24_mp3 2021_12_04-07-35-02_WC.mp3 Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: federalizacja Europy oznaczałaby utratę naszej tożsamości ("Wojna cywilizacji" / PR24)

* * *

Audycja: "Wojna cywilizacji"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: ks. prof. Paweł Bortkiewicz (UAM)
Data emisji: 04.12.2021
Godzina emisji: 07.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem