more_horiz

Filip Memches o języku jako elemencie sporu światopoglądowego

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 08:35
W jaki sposób język używany jest przez środowiska lewicowe w walce ideologicznej? W jaki sposób mowa oddziałuje na światopogląd, a jak - światopogląd na mowę? O tym w Polskim Radiu 24 mówił publicysta Filip Memches.
Świąteczne plakaty wiszące w całej Warszawie zawierają życzenia  dla warszawiaków z okazji Świąt, ale nie zawierają najważniejszej informacji - co to są za Święta
Świąteczne plakaty wiszące w całej Warszawie zawierają życzenia dla warszawiaków z okazji Świąt, ale nie zawierają najważniejszej informacji - co to są za ŚwiętaFoto: twitter.com/OzdobaJacek

Warszawa przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia, które podkreślone mają być przez kartki i plakaty świąteczne. Niestety twórcy projektu zamówionego przez stołeczne władze "zapomnieli" o jednym istotnym elemencie - Bożym Narodzeniu. Kartki zawierają życzenia świąteczne, ale pomijają informację, o jakie święta chodzi. Nie zawierają także żadnych symboli związanych tradycyjnie ze Świętami.

Warszawa, to też w ostatnich dniach miejsce dyskusji nad zmianą nazwy jednego z centralnych stołecznych rond. Chodzi o to, by przemianować Rondo Dmowskiego, jednego z ojców polskiej niepodległości, na Rondo Praw Kobiet. Z jednej strony ma to być odpowiedź na gromadzące się w tym miejscu przed rokiem protesty kobiet dotyczące przepisów aborcyjnych. Z drugiej strony - to ciekawe "zagranie" wobec gromadzących się na tym samym rondzie narodowców podczas Święta Niepodległości czy rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W Warszawie w ostatnim tygodniu doszło do jeszcze jednego wstrząsającego wydarzenia związanego z lewicową ideologią. Dwa lewicowe, anarchistyczne skłoty stoczyły ze sobą walkę po tym, gdy mieszkańcy jednego ruszyli na drugi w obronie wyrzuconego stamtąd Białorusina. W całej dyskusji wokół "wojny skłotów" ani razu nie poruszono jednego zagadnienia: oba miejsca powstały w wyniku nielegalnego zawłaszczenia czyjejś posiadłości.

W kontekście wszystkich tych wydarzeń Robert Tekieli wraz z zaproszonym do audycji gościem, Filipem Memchesem, dyskutowali na temat języka jako pola wojny cywilizacji, narzędzia walki światopoglądowej i ideologicznej, zawłaszczania mowy przez środowiska lewicowe, używania tzw. nowomowy i walki z "nieprawomyślnym" językiem.

Czytaj również:

"Latają mołotowy, petardy i cegły". Wielka kłótnia między warszawskimi squatami

Jan Żaryn krytykuje próby zmiany nazwy Ronda Dmowskiego. "Wymazywanie historii"

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
22:57 PR24_mp3 2021_12_11-07-35-05_WC.mp3 Filip Memches o języku w wojnie ideologicznej ("Wojna cywilizacji" / PR24)

* * *

Audycja: "Wojna cywilizacji"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: Filip Memches (publicysta)
Data emisji: 11.12.2021
Godzina emisji: 07.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także